Home Historia Stoczniowa świetlica wreszcie znalazła właściciela. Jest nim Centrum Solidarności „Stocznia”
HistoriaAktualności

Stoczniowa świetlica wreszcie znalazła właściciela. Jest nim Centrum Solidarności „Stocznia”

187

To niezwykłe miejsce na mapie Szczecina długo czekało na lepsze czasy, które nareszcie nadeszły. Centrum Solidarności „Stocznia” przejęło w ramach umowy darowizny historyczną świetlicę na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej.

Dzisiejsze podpisanie umowy darowizny, przekazującej nieruchomość na własność Centrum Solidarności „Stocznia”, to krok wieńczący wieloletnie starania Miasta zmierzające do zachowania tej wyjątkowej i ważnej dla współczesnej historii Szczecina przestrzeni. Zgodnie z przyjętymi założeniami, w przyszłości ma powstać tu miejsce upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

– Wierzę, że nowi właściciele wypełnią swoje zobowiązania i dzięki temu miejsce, które odegrało tak ważną rolę we współczesnej historii naszego kraju wreszcie zyska odpowiedni status i otworzy swoje podwoje dla zwiedzających – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zgodnie z podpisanymi dziś przez Piotra Krzystka oraz profesora Sebastiana Ligarskiego dokumentami, Centrum Solidarności „Stocznia” zobowiązało się do utworzenia ogólnodostępnego obiektu kultury o charakterze kulturalnym i edukacyjnym w ciągu 5 najbliższych lat. Co ważne, wszelkie prace modernizacyjne i adaptacyjne mają być prowadzone pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

Zabytkowy budynek o powierzchni prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych, w którym znajduje się historyczna świetlica powstał pod koniec lat 30-tych ubiegłego wieku. Jako jeden z niewielu na terenie stoczni przetrwał niemal nienaruszony II wojnę światową. Świetlica w czasach świetności Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego służyła jako miejsce spotkań, akademii a nawet koncertów czy balów sylwestrowych.

W styczniu 1971 roku stała się jednak celem wizyty Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, który próbował zapanować nad robotniczymi strajkami po masakrze grudniowej, w której w Szczecinie zginęło 16 osób. To właśnie tam Gierek w towarzystwie generała Wojciecha Jaruzelskiego i premiera Piotra Jaroszewicza wysłuchali wystąpienia Edmunda Bałuki, i po raz pierwszy w powojennej historii Polski komunistyczna władza częściowo przychyliła się do robotniczych postulatów.

Decyzję o przekazaniu budynku Centrum Solidarności „Stocznia” podjęli większością głosów szczecińscy radni w październiku 2023 roku, jednak próby utworzenia w nim miejsca pamięci trwały od 2007 roku, kiedy Miasto Szczecin podpisało ze Stocznią Szczecińską list intencyjny w tej sprawie. Ostatecznie Miasto przejęło budynek w 2016 roku jednocześnie próbując wypracować porozumienie z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego dotyczące warunków rewitalizacji. W sierpniu 2023 roku MKiDN powołało do życia Centrum Solidarności „Stocznia”, i to właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie gruntownego remontu budynku i prowadzenie w nim działalności edukacyjnej.

Do tej pory Centrum współpracowało z Miastem na podstawie umowy użyczenia budynku, dzięki czemu odwiedziło go już prawie tysiąc osób – głównie podczas ostatniej Nocy Muzeów.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualności

Oświetlili park na Pomorzanach

Dzięki nowemu oświetleniu park przy ulicy Boryny to teraz bezpieczne i klimatyczne...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przy lotnisku w Goleniowie powstanie park handlowy. Otwarcie za dwa lata

Polska spółka Refield, która niedługo zbuduje nowe parki handlowe w Łańcucie i...

Aktualności

Wzywają do oprotestowana podwyżek w strefie parkowania. NiOL „To anonimowe, kłamliwe ulotki”

„Na klatkach schodowych w śródmieściu Szczecina pojawiły się oszukańcze ulotki wzywające do...

AktualnościMotoryzacja

W niedzielę jeździmy komunikacją miejską i pociągami Polregio za darmo

W najbliższą niedzielę, czyli 22 września, bilety będą zbędne, aby skorzystać z...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com