Home Biznes i inwestycje 3,5 miliona oszczędności za prąd dzięki odpadom
Biznes i inwestycje

3,5 miliona oszczędności za prąd dzięki odpadom

265

Oświetlone ulice, przejścia dla pieszych i wiadukty. Działające sygnalizacje świetlne, kamery miejskie, tablice informacyjne a nawet fotoradar. To tylko niektóre elementy miejskiej infrastruktury, które w 2024 roku będą funkcjonować dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów przez szczeciński EcoGenerator.

 

Umowa na sprzedaż energii elektrycznej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. – EcoGenerator na potrzeby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie została podpisana pod koniec listopada 2023 roku i ma obowiązywać przez cały przyszły rok.  Szacowana ilość dostarczanej energii elektrycznej wynosi 14 130,718 MWh a przewidywany koszt zakupionej energii to 7 789 197, 96 zł brutto.

– Kolejna oferta złożona do postepowania przetargowego przez ENERGA OBRÓT S.A. opiewała na kwotę 11 332 270,61 zł brutto, zatem oszczędności ZDiTM z tytułu zawarcia umowy z ZUO w 2024 roku wyniosą 3 543 072,65 zł – informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

 

 

To już kolejny rok współpracy EcoGeneratora i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Między innymi lampy uliczne i sygnalizacje świetlne w 2023 roku także działały dzięki energii wytworzonej w szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych.

Energia dla miasta

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku.

Były to pierwsze większe umowy, które umożliwiły zasilenie jednostek Gminy Miasto Szczecin prądem wytworzonym w wyniku unieszkodliwienia odpadów w EcoGeneratorze. Działania te będą kontynuowane.

– Umowa na 2024 rok z Technoparkiem Pomerania została podpisana pod koniec października 2023 roku a miesiąc później zawarto ją z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie – mówi Anna Folkman.

Nowe podmioty, które w 2024 roku energię elektryczną będą czerpać od EcoGeneratora to Tramwaje Szczecińskie Sp. z o. o. (umowa z 1 sierpnia 2023 roku) oraz Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. (umowa z 8 listopada 2023 roku).

Wszystkie te działania to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

 

EcoGenerator – generujemy dobrą energię!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych, w sposób bezpieczny dla środowiska, produkuje energię elektryczną i cieplną. Krótko mówiąc to elektrociepłownia, w której paliwem są odpady komunalne a także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

 

2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

– Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej – informuje Anna Folkman. – Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja energii elektrycznej wyniosła 65,5 tys. MWh oraz 726 tys. GJ energii cieplnej. Wytworzona z odpadów energia elektryczna w 2022 roku trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...