Home Nieruchomości  ZWiK apeluje: „Zabezpieczajcie”
Nieruchomości 

ZWiK apeluje: „Zabezpieczajcie”

249

W Szczecinie zapowiadany jest na najbliższe dni mróz i opady śniegu. „Przypominamy w związku z tym o odpowiednim zabezpieczenie elementów instalacji wodociągowej” – apeluje Hanna Pieczyńska ze ZWiK.

 

Przypominamy, że warto zabezpieczyć przed mrozem przyłącze wodociągowe, węzły, studzienki i pomieszczenia wodomierzowe – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

– Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a wykonanie kilku prostych czynności uchroni nas przed sporymi kłopotami. Bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie. Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko awarii np. pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw – tłumaczy.

Jak ochronić urządzenia wodociągowe przed mrozem?

W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wodomierz należy zamknąć oraz uszczelnić drzwi i okna, wstawić brakujące szyby lub zabezpieczyć ewentualne szczeliny w ścianach przed mrozem. Studzienki wodomierzowe trzeba oczyścić ze śmieci i liści, opróżnić z zalegającej wody i ocieplić właz kładąc dodatkową izolację np. ze styropianu. Wodomierze lub rury wodociągowe przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia powinno się ocieplić poprzez owinięcie tkaninami lub zastosowanie pianek izolacyjnych.

– Na oddzielną uwagę zasługują instalacje wodociągowe w domkach lub innych budynkach wykorzystywanych jedynie w okresie letnim. W takich przypadkach zabezpieczenie polega na zamknięciu zaworów i odwodnieniu rur jeszcze przed okresem mrozów. Nie wolno zostawiać też gumowych węży ogrodowych. Pamiętajmy, że woda zamarzając zmienia swoją objętość! – mówi Hanna Pieczyńska.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Zakończył się remont czterech budynków

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zakończył generalny  remont czterech budynków mieszkalnych przy...

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Stuletnia willa jak nowa! Ważne przedsięwzięcie na szczecińskim Pogodnie

Z jednej strony – willa jak każda inna na szczecińskim Pogodnie. Jednak...

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Szczecin: rekordowe wyniki w mieszkalnictwie 

Ostanie pięć lat w Szczecinie obfitowało w inwestycje mieszkaniowe. Powstały nowe osiedla,...

budynek bez tabliczki
AktualnościNieruchomości 

Brak tabliczki na budynku zakończy się karą finansową

Brak tabliczki z numerem domu to spory problem m.in. dla listonosza czy...