Home Aktualności Znane marki nie trafią do sprzedaży. Celnicy zatrzymali podrobione ubrania z Turcji.
Aktualności

Znane marki nie trafią do sprzedaży. Celnicy zatrzymali podrobione ubrania z Turcji.

176

W ręce funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej wpadły ubrania importowane z Turcji, oznaczone znakami handlowymi znanych marek. Miały trafić do dwóch różnych osób zamieszkałych pod jednym adresem w Szczecinie. Niska jakość towaru i kraj wysyłki spowodowały wszczęcie postępowania w sprawie importu podróbek.



Ilość i powtarzalność zamówionej odzieży nie pozostawia wątpliwości, że towar miał trafić do sprzedaży w Polsce. W paczkach znalazły się ubrania dziecięce o zadeklarowanej wartości 355 dolarów. Były to m.in. 93 komplety dresowe, 15 bezrękawników oraz 32 pary spodni dresowych. Podejrzenia funkcjonariuszy KAS wzbudził sposób pakowania, niska jakość wykonania oraz kraj wysyłki – sprzedaż podrobionych ubrań i dodatków jest w Turcji bardzo powszechnym zjawiskiem.

– Wszczęliśmy postępowanie w sprawie importu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. O zatrzymaniu podrobionej odzieży poinformowaliśmy kancelarie prawne reprezentujące dane firmy – mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej.



Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej regularnie sprawdzają przesyłki przychodzące do Polski spoza terenu Unii Europejskiej, zgłaszane do działającego od 2021 r. systemu AIS/e-commerce. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia handlu internetowego między krajami UE, uszczelnienia VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienia uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.

– W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy nie będą eliminowani z rynku – komentował w momencie przyjmowania systemu ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński.



Do systemu zgłaszane są wszystkie przesyłki, których wartość rzeczywista przekroczy próg 150 euro, a w przypadku przesyłek pocztowych 1000 euro.

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

Wielkie szanty The Tall Ships Races, czyli żeglarskie granie podczas finału regat

Czym byłyby żeglarskie wyprawy bez szant! Nie inaczej będzie podczas wielkiego finału...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przetargi na sprzęt diagnostyczny pod lupą CBA. Służby weszły do dwóch szpitali w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina,...

AktualnościKultura

Drugi sezon „Odwilży” już niedługo na platformie Max. Zobacz pierwszy zwiastun! [WIDEO]

Już 23 sierpnia na platformie Max pojawi się długo wyczekiwany, drugi sezon...

Aktualności

Już od jutra wprowadzona zostaje czasowa organizacja ruchu nad Odrą

Równo za tydzień będziemy już uczestniczyć w finale regat The Tall Ships...