Home Aktualności Znane marki nie trafią do sprzedaży. Celnicy zatrzymali podrobione ubrania z Turcji.
Aktualności

Znane marki nie trafią do sprzedaży. Celnicy zatrzymali podrobione ubrania z Turcji.

191

W ręce funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej wpadły ubrania importowane z Turcji, oznaczone znakami handlowymi znanych marek. Miały trafić do dwóch różnych osób zamieszkałych pod jednym adresem w Szczecinie. Niska jakość towaru i kraj wysyłki spowodowały wszczęcie postępowania w sprawie importu podróbek.



Ilość i powtarzalność zamówionej odzieży nie pozostawia wątpliwości, że towar miał trafić do sprzedaży w Polsce. W paczkach znalazły się ubrania dziecięce o zadeklarowanej wartości 355 dolarów. Były to m.in. 93 komplety dresowe, 15 bezrękawników oraz 32 pary spodni dresowych. Podejrzenia funkcjonariuszy KAS wzbudził sposób pakowania, niska jakość wykonania oraz kraj wysyłki – sprzedaż podrobionych ubrań i dodatków jest w Turcji bardzo powszechnym zjawiskiem.

– Wszczęliśmy postępowanie w sprawie importu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. O zatrzymaniu podrobionej odzieży poinformowaliśmy kancelarie prawne reprezentujące dane firmy – mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej.



Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej regularnie sprawdzają przesyłki przychodzące do Polski spoza terenu Unii Europejskiej, zgłaszane do działającego od 2021 r. systemu AIS/e-commerce. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia handlu internetowego między krajami UE, uszczelnienia VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienia uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.

– W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy nie będą eliminowani z rynku – komentował w momencie przyjmowania systemu ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński.



Do systemu zgłaszane są wszystkie przesyłki, których wartość rzeczywista przekroczy próg 150 euro, a w przypadku przesyłek pocztowych 1000 euro.

Powiązane artykuły

Aktualności

ZWiK szykuje się na ulewy. W niektórych częściach kraju będą rekordowe opady

Dla wielu miast w Polsce prognozowane są ponadnormatywne opady deszczu. Ilość wody,...

AktualnościBiznes i inwestycje

Sześć firm chce przebudować ulicę Emilii Plater. Jest jeden kłopot – trzeba będzie się dołożyć

Sześć firm jest zainteresowanych przebudową ulicy Emilii Plater na odcinku od Sczanieckiej...

Aktualności

„Barnimem” do Bydgoszczy w 4,5 godziny! Od grudnia będzie nowe połączenie Szczecina z Kujawami

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w rozkładzie jazdy znajdzie się nowe połączenie...

Aktualności

Katował psa, nagrały to kamery. Policja z TOZ weszła do domu właściciela

„Gdy jeden z naszych inspektorów po wejściu do mieszkania dotyka psa w...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com