Home Aktualności Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu
AktualnościKultura

Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu

341
wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa Ewy Bone

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt pomnika, który stanie przed Aresztem Śledczym w Szczecinie. Zwycięska praca ma bardzo wyraźną i poruszającą symbolikę, nawiązującą do ofiar totalitaryzmów oraz walki o wolną i niepodległą Polskę. Pomnik został wybrany jako projekt w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.Dłonie ułożone w kształt pistoletu, wycelowane w prześwit w ścianie, którego kontury mają sylwetkę człowieka. Autorką zwycięskiej pracy została pani Ewa Bone z Poznania. Jej projekt został doceniony przez sąd konkursowy za czytelny i przemawiający do emocji odbiorców układ instalacji, który nie jest nachalny jednoznaczny. Doceniony został także sam model oraz fragment dłoni wykonany w skali 1:1, który według jury świadczy o bardzo dobrym warsztacie rzeźbiarskim.

– Projekt zawiera w symbolicznie przedstawiony sposób postać ofiary represji – syntetycznie potraktowaną sylwetkę człowieka, po którym pozostał jedynie prześwit – otwór w murze. Z kolei sam mur może kojarzyć się odbiorcom ze ścianą rozstrzelań w katowniach. Symbolem prześladowcy są natomiast masywne męskie dłonie zespolone w geście strzelania z pistoletu, do stojącej naprzeciwko represjonowanej ofiary reżimu – czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.Pomnik powstanie na skwerze przed Aresztem Śledczym w Szczecinie. Zadecydowało o tym 1633 mieszkańców naszego miasta w ubiegłorocznym głosowaniu nad SBO. Instalacja powstanie w miejscu nieprzypadkowym. To przy ul. Kaszubskiej odbywały się egzekucje m.in. na przeciwnikach reżimu komunistycznego w latach 1946-55.

Zgodnie z kryteriami konkursu maksymalny koszt prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji nie może przekroczyć 550 tys. zł. Autorka projektu za zajęcie pierwszego miejska otrzymała 14 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymała Ewa Kozubal. Na podium znalazła się jeszcze Maria Krasnodębska, która otrzymała 7 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która...

KulturaRozmowy

Dominika Mastalerczyk: „Śpiewać każdy może, ale nie każdy w chórze”

Dominika Mastalerczyk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dziś osób związanych z muzyką...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...