Home Aktualności Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu
AktualnościKultura

Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu

320
wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa Ewy Bone

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt pomnika, który stanie przed Aresztem Śledczym w Szczecinie. Zwycięska praca ma bardzo wyraźną i poruszającą symbolikę, nawiązującą do ofiar totalitaryzmów oraz walki o wolną i niepodległą Polskę. Pomnik został wybrany jako projekt w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.Dłonie ułożone w kształt pistoletu, wycelowane w prześwit w ścianie, którego kontury mają sylwetkę człowieka. Autorką zwycięskiej pracy została pani Ewa Bone z Poznania. Jej projekt został doceniony przez sąd konkursowy za czytelny i przemawiający do emocji odbiorców układ instalacji, który nie jest nachalny jednoznaczny. Doceniony został także sam model oraz fragment dłoni wykonany w skali 1:1, który według jury świadczy o bardzo dobrym warsztacie rzeźbiarskim.

– Projekt zawiera w symbolicznie przedstawiony sposób postać ofiary represji – syntetycznie potraktowaną sylwetkę człowieka, po którym pozostał jedynie prześwit – otwór w murze. Z kolei sam mur może kojarzyć się odbiorcom ze ścianą rozstrzelań w katowniach. Symbolem prześladowcy są natomiast masywne męskie dłonie zespolone w geście strzelania z pistoletu, do stojącej naprzeciwko represjonowanej ofiary reżimu – czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.Pomnik powstanie na skwerze przed Aresztem Śledczym w Szczecinie. Zadecydowało o tym 1633 mieszkańców naszego miasta w ubiegłorocznym głosowaniu nad SBO. Instalacja powstanie w miejscu nieprzypadkowym. To przy ul. Kaszubskiej odbywały się egzekucje m.in. na przeciwnikach reżimu komunistycznego w latach 1946-55.

Zgodnie z kryteriami konkursu maksymalny koszt prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji nie może przekroczyć 550 tys. zł. Autorka projektu za zajęcie pierwszego miejska otrzymała 14 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymała Ewa Kozubal. Na podium znalazła się jeszcze Maria Krasnodębska, która otrzymała 7 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Szczeciner na weekend

Co robić w Szczecinie w  weekend między 24 a 25 lutego? Więcej...

Aktualności

Łabędź zaplątany w drut kolczasty. Potrzebna była pomoc

Pracownicy trafostacji przy Szosie Polskiej skontaktowali się telefonicznie z dyżurnym Straży Miejskiej,...

Aktualności

Betonowe komunistyczne kloce. Spacer po powojennej architekturze mieszkaniowej

Przez ostatnie kilka miesięcy osoby spacerujące w pobliżu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego...

Ekologia i zdrowieAktualności

Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – dzika kraina na to zasługuje

Już w sobotę 24 lutego o godzinie 11:00 rozpocznie się kolejny spacer...