Home Kultura Znamy nominacje do Fryderyków 2024. O prestiżową statuetkę powalczą szczecińscy artyści
Kultura

Znamy nominacje do Fryderyków 2024. O prestiżową statuetkę powalczą szczecińscy artyści

272

Akademia Fonograficzna ZPAV ogłosiła nominacje do Fryderyków 2024. Na długiej liście znanych nazwisk znaleźli się też dwaj lokalni artyści. Kto ma szansę na zdobycie tej prestiżowej statuetki?

Fryderyki to nagrody znane i cenione na polskiej scenie muzycznej. Przyznawane są od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną,  czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 2000 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. To jedyna nagroda obejmująca tak liczne gatunki muzyczne, w tym jazz oraz muzykę poważną. 

Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, bowiem właśnie w tym roku obchodzona będzie trzydziesta rocznica najważniejszej nagrody branży muzycznej. Przez trzy dekady Fryderyki ewoluowały, stając się obecnie nieodłącznym elementem polskiej muzyki, a gala ich wręczenia – świętem, którego każdy oczekuje ze zniecierpliwieniem. 

– Tu raz do roku spotykają się wszyscy, dla których muzyka jest ważna – podkreśla Andrzej Puczyński, muzyk, producent i wieloletni przewodniczący ZPAV.

22 marca 2024 roku w PreZero Arenie w Gliwicach odbędzie się jubileuszowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. W jej trakcie wyłonieni zostaną najlepsi muzycy oraz twórcy muzyki w Polsce. Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone w czwartek 22 lutego. Kto zatem ma szansę na wywalczenie statuetki? 

Na liście nominowanych zwyczajowo znalazły się najważniejsze gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, sanah, czy nawet Kwiat Jabłoni – to wykonawcy, którzy w zestawieniu nie znaleźli się przypadkowo, a ich obecność na liście nikogo nie dziwi. Prym w walce o statuetkę wiedzie Vito Bambino, który bój o Fryderyka stoczy w aż ośmiu kategoriach. 

To również dobry czas dla szczecińskich artystów. Najpierw Chór Politechniki Morskiej został zaproszony do współpracy przy piosence „Znak” Macieja Musiałowskiego, teraz zaś dwóch innych wykonawców zostało docenionych przez Akademię Fonograficzną. 

Nominacje w kategoriach Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku, Album Roku Hip Hop oraz Zespół/Projekt Artystyczny Roku otrzymał Łona – polski raper pochodzący ze Szczecina. Debiutował w szczecińskiej audycji radiowej „WuDoo” autorstwa Joanny Tyszkiewicz. W 2020 roku wraz z Webberem otrzymali od Prezydenta miasta tytuł Honorowych ambasadorów Szczecina, zaś cztery lata później dostał Paszport Czytelników Polityki. 

Po drugiej stronie muzycznych zmagań stoi zaś Szymon Wyrzykowski wraz z zespołem, których „Oresteja” nominowana została w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna. Szymon Wyrzykowski jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Mozart 2003. W ciągu kilkuletniej działalności wykonał ponad czterdzieści koncertów oratoryjnych w większych miastach Polski. Obecnie sprawuje stanowisko Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Na pewno cieszy fakt docenienia przez Akademię Fonograficzną ZPAV dwóch szczecińskich artystów. Statuetki rozdane zostaną 22 marca podczas uroczystej gali w Gliwicach. Tak więc nie pozostaje nic innego jak kibicować naszym zdolnym artystom. 

 

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...

KulturaRozmowy

Konrad Modrzejewski – aplikant radcowski, pisarz i autor serii kryminałów o Filipie Schillerze

Seria o komisarzu Filipie Schillerze podbija serca polskich czytelników i fanów kryminałów....

KulturaLifestyle

Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać

Przed nami ostatni weekend maja. Warto sprawdzić, jakie atrakcje zaplanowano dla szczecinian....