Home Ekologia i zdrowie Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – dzika kraina na to zasługuje
Ekologia i zdrowieAktualności

Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – dzika kraina na to zasługuje

737

Już w sobotę 24 lutego o godzinie 11:00 rozpocznie się kolejny spacer po Międzyodrzu – tym razem wzdłuż Odry Wschodniej. Ideą wędrówek jest zwrócenie uwagi na fakt, że park krajobrazowy – obecnie na takich zasadach funkcjonuje Międzyodrze – to za mało, by móc odpowiednio zadbać o rozwijającą się na tych terenach przyrodę. Potrzeba zmiany, a spacer z Inicjatywą pod nazwą Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry ma o tym przypomnieć. 

 

Za pomysłem utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry stoi grupa przyrodników i ekspertów, którym zależy na Odrze i którzy wiedzą, że trzeba o nią lepiej zadbać. Co prawda perspektywa realizacji planu niewyraźnie majaczy na horyzoncie, bowiem jeszcze w tym roku wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała zapowiedział utworzenie zespołu ds. powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Niemniej pasjonaci przyrody nie ustają w działaniach i wciąż dla wszystkich zainteresowanych organizują spacery z inicjatywą. W najbliższą sobotę będzie okazja do wzięcia udziału w jednym  nich. 

Park rozciąga się między Odrą Zachodnią i Wschodnią. Ciągnie się od przedmieść Szczecina do Widuchowej i obejmuje sześć tysięcy hektarów niezwykłej, ale i zagrożonej przyrody. Dlaczego więc przemianowanie Międzyodrza z parku krajobrazowego na park narodowy jest tak istotne? Dolina Dolnej Odry to obszar kluczowy z punktu widzenia zachowania przyrodniczej różnorodności. Gdy latem 2022 roku na Odrze w przerażających ilościach ginęły ryby, a morski ekosystem został nieodwracalnie zniszczony, to właśnie na Międzyodrzu ilość tlenu pozwalała przetrwać rybom. Dziś, kiedy skutki tej ekologicznej zagłady nie są dostrzegalne gołym okiem, Międzyodrze stanowi źródło, z którego życie może powracać do Odry. 

Istotnym faktem przemawiającym a słusznością utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry jest coraz mniejsza liczba podmokłych siedlisk w Polsce, a Międzyodrze jest właśnie takim siedliskiem. Tereny te zamieszkuje również wiele cennych, ale i zagrożonych gatunków. Ważną funkcją Międzyodrza jest możliwość przejmowania fali powodziowej. 

Park Narodowy jest jedną ze skuteczniejszych form ochrony przyrody, a dzięki możliwości utworzenia go w Dolinie Dolnej Odry, miejsce przygotowane zostanie także pod kątem różnych form turystyki. Możliwości jest wiele – od rozbudowania szlaków, którymi mogłyby poruszać się kajakarze, po ścieżki dla pieszych. 

W Polsce obecnie mamy 23 parki narodowe, które zajmują zaledwie 1% całkowitej powierzchni naszego kraju. Najmłodszym z nich jest Park Narodowy „Ujście warty” utworzony w 2001 roku. Być może za jakiś czas do tego grona dołączy Dolina Dolnej Odry. 

Spacer z Inicjatywą rozpocznie się 24 lutego o godzinie 11:00 i wyruszy z placu przy Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Organizatorzy zalecają włożenie nieprzemakalnego obuwia. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...