Home Zdrowie i środowisko Zbliża się nowa odsłona akcji „Kwiat za Grat”. Co kryje się za tym wydarzeniem? 
Zdrowie i środowisko

Zbliża się nowa odsłona akcji „Kwiat za Grat”. Co kryje się za tym wydarzeniem? 

1.3k

W niedzielę 28 kwietnia o godzinie 9.00 wystartuje szesnasta odsłona akcji „Kwiat za Grat”. W tym dniu parking przy Jasnych Błoniach, naprzeciwko Pomnika Czynu Polaków, zamieni się w miniskładowisko elektrośmieci. Jednak bez obaw – akcji przyświeca słuszny cel,  bowiem wszystko w trosce o dobro naszej planety.  Dla zainteresowanych wzięciem udziału w wydarzeniu przygotowano piękne bratki, prymule, a nawet magnolie. Co zrobić, by wrócić do domu z sadzonką, a przy okazji zadbać o przyrodę?  

„Kwiat za Grat” to kolejna inicjatywa zapoczątkowana przez przedstawicieli uczelni wyższej. Tym razem do akcji wkroczyli studenci z Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych US, dla których los przyrody i środowiska nie jest obojętny. Pierwsza odsłona miała miejsce w 2008 roku i od tamtego czasu odbywa się niemal co roku, a jej głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem, którym bez wątpienia są szybko nagromadzające się elektrośmieci oraz nieumiejętność ich składowania. 

– Celem akcji jest przede wszystkim edukacja ekologiczna oraz pokazanie, że my, młodzi ludzie przejmujemy się przyszłością naszej planety. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, znany jako elektrośmieci, stanowi istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wiele elektronicznych urządzeń zawiera znaczne ilości szkodliwych substancji, które mogą przedostawać się do wód gruntowych, gleby oraz organizmów, tworząc niebezpieczne toksyny – mówi Urszula Mordacz, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. 

Inicjatywa powstała właśnie z myślą, aby zapobiegać tym szkodliwym sytuacjom. Akcja polega na zebraniu jak największej ilości elektrośmieci, po to, by móc je w odpowiedni sposób poddać recyklingowi. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia zużytego sprzętu elektronicznego, drobnego AGD i RTV. Mile widziane będą także laptopy, telewizory, telefony, zużyte suszarki, a nawet lodówki. W tym roku również zbierane będą baterie. 

– Każda rodzina za elektroodpady otrzyma sadzonkę kwiatów (bratki, prymule, stokrotki). Uczestnicy, którzy przyniosą największą ilość elektrośmieci otrzymają sadzonkę magnolii – zielony symbol Szczecina. W akcji również będzie brać udział firma r3 ze swoim recomatem do zbiórki butelek PET oraz puszek. Dzięki oddaniu butelek można zbierać punkty i wymieniać je na bony w wielu miejscach w Szczecinie. 

„Kwiat za Grat” to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach, czy piwnicach zużytych już sprzętów. Elektrośmieci od uczestników odbierać będzie firma Remondis, co stanowi gwarancję ich odpowiedniego zabezpieczenia. 

– Nieużywany i przestarzały sprzęt często trafia na wysypiska śmieci, co stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Jednakże, poprzez odpowiedni recykling, mógłby on stanowić cenne źródło surowców. Proces powstawania elektroodpadów nie przedstawia się optymistycznie. W Polsce rocznie powstaje ponad 300 tysięcy ton tych odpadów, a na całym świecie ich produkcja sięga ponad 40 milionów ton, przy czym ta liczba stale rośnie. Beztroskie pozbywanie się elektrośmieci jest nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z przepisami prawa opartymi na dyrektywach europejskich – dodaje Urszula Mordacz.

Odpowiednie segregowanie elektrośmieci ma za zadanie nie tylko powstrzymać wydzielanie niebezpiecznych substancji ale też pozyskać produkty, które znajdą ponowne zastosowanie. 

– Elektrośmieci powinny być zbierane w sposób selektywny, a następnie poddawane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwiania szkodliwych substancji. Produkty uzyskane w wyniku tych procesów mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów, takich jak żagle, miseczki żaroodporne, meble czy nowe urządzenia RTV i AGD – puentuje Urszula Mordacz. 

„Kwiat za Grat” rozpocznie się w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 9.00 na Jasnych Błoniach. Elektrośmieci przynosić będzie można do godziny 14.00. 

 

Powiązane artykuły

medyczna rewolucja w szczecinie. szpital na pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie
Zdrowie i środowisko

Medyczna rewolucja w Szczecinie. Szpital na Pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie

To przełom nie tylko dla Szczecina, ale i światowej medycyny. Uniwersytecki Szpital...

darmowe badania i usg. szpital wojewódzki zaprasza mieszkańców na „zdrową środę”
Zdrowie i środowisko

Darmowe badania i USG. Szpital Wojewódzki zaprasza mieszkańców na „Zdrową środę”

Bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje ze specjalistami, warsztaty pierwszej pomocy i zdrowy poczęstunek...

bezpłatne badania znamion w szczecinie. lekarze alarmują: liczba zachorowań na czerniaka stale rośnie
Zdrowie i środowisko

Bezpłatne badania znamion w Szczecinie. Lekarze alarmują: liczba zachorowań na czerniaka stale rośnie

Już 16 czerwca mieszkańcy Szczecina będą mogli bezpłatnie zbadać swoje znamiona i...

martwe ryby w odrze zaniepokoiły mieszkańców. są wyniki badań
Zdrowie i środowisko

Martwe ryby w Odrze zaniepokoiły mieszkańców. Są wyniki badań

Pojawiające się od kilku dni martwe ryby i mięczaki w rejonie szczecińskiego...