Home Biznes i inwestycje Za chwilę odbiory i zakład będzie gotowy do produkcji. „To już ostatni etap prac”
Biznes i inwestycjeW regionie

Za chwilę odbiory i zakład będzie gotowy do produkcji. „To już ostatni etap prac”

5.2k

„To już ostatni etap prac” – mówi Rafał Szczelina, dyrektor budowanego zakładu HiProMine w Karkoszowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już za kilka tygodni uruchomiona zostanie produkcja alternatywnego białka z owadów. To największa tego typu inwestycja w historii Polski.

 

Są pionierami w branży. Budują zakład, jakiego w Polsce jeszcze nie było – nowoczesny, dostosowany do chowu owadów, z których produkowane będzie alternatywne białko jako składnik paszowy do karm dla psów i kotów oraz nawóz ekologiczny.

– Trwają gorące przygotowania do uruchomienia zakładu, który przyniesie znaczący impuls dla całej branży w Europie – mówi Rafał Szczelina. – To już ostatni etap prac, końcówka stycznia to dla nas odbiory budowlane obiektów. Trwa również montaż technologii, w tym urządzeń, które są niezbędne do uruchomienia produkcji – tłumaczy.

Budowa zakładu w podgorzowskim Karkoszowie była wieloetapowym przedsięwzięciem, które angażowało specjalistów z różnych dziedzin – od ekspertów z zakresie budownictwa, po technologów, czy ekspertów od hodowli zwierzęcej. To również zakup nowoczesnych urządzeń, przeszkolenie personelu oraz koordynacja wszystkich niezbędnych procesów produkcyjnych.

– Jednym z kluczowych elementów, które wyróżniają nasz zakład, jest jego zaawansowana technologia, która jest unikatowa na skalę Europy – zdradza Rafał Szczelina. – Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zastosowanie w różnych obszarach, począwszy od linii produkcyjnych, poprzez magazyny, aż po systemy zarządzania produkcją. Wprowadzenie tych innowacji stanowi odpowiedź na rosnące oczekiwania rynku w zakresie produkcji alternatywnego białka. Zapotrzebowanie jest ogromne, a my chcemy zostać liderami w branży. Takiego zakładu, w którym na dużą skalę będzie produkowane białko owadzie, w Polsce jeszcze nie ma. To pierwsze tego typu miejsce w kraju – dodaje.

Przyszli pracownicy fabryki uczestniczą obecnie w intensywnych szkoleniach, które mają na celu przygotowanie ich do pracy na nowoczesnych liniach produkcyjnych, a przy tym by personel był doskonale zaznajomiony z procesami technologicznymi i bezpieczeństwem pracy.

HiProMine obecnie prowadzi swoją działalność w Robakowie, pod Poznaniem i ta lokalizacja działalności pozostanie – tu spółka rozbudowała Centrum Genetyczne. Natomiast zakład w Karkoszowie będzie drugim i skupionym przede wszystkim na produkcji, która jak się szacuje, będzie aż 40-krotnie większa niż dotychczas! Prócz białka w Karkoszowie będzie powstawał również owadzi olej oraz ekologiczny nawóz z chityną.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Zamykają ulicę na dobre. Będą objazdy z powodu dużej inwestycji

W związku z robotami w ramach przebudowy ulicy Kredowej od poniedziałku 4...

Biznes i inwestycje

Plac Orła Białego przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ruszył przetarg na wykonanie tej inwestycji

Ten fragment Starego Miasta od lat czeka na rewaloryzację i wygląda na...

Biznes i inwestycje

Off-shore ze Szczecina na Bałtyk. Kiedy popłynie do nas energia?

Wizja energii odnawialnej nie tyle jest modna, ile opłacalna. Wiele krajów skusiło...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...