Home Aktualności „Wojna z widokiem na pokój”. Konstanty Gebert gościem debaty o wojnie Izrael-Hamas.
Aktualności

„Wojna z widokiem na pokój”. Konstanty Gebert gościem debaty o wojnie Izrael-Hamas.

119

Gościem debaty w Książnicy Pomorskiej z cyklu „Otwarta społeczność” będzie Konstanty Gebert, dziennikarz i ekspert w tematach związanych z Izraelem. Tytuł spotkania – „Wojna z widokiem na pokój. Izrael-Hamas” – nawiązuje do jego książki pt. „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Czy ten region zazna wreszcie pokoju, czy jest już na stałe skazany na powracające wojny?Konstanty Gebert to psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, a także autor reportaży wojennych, felietonista Kultury Liberalnej, wcześniej publicysta Gazety Wyborczej. Wielokrotnie zapraszany był w roli eksperta na tematy izraelskie (i nie tylko) w popularnym podcaście Raport o stanie świata. 6 grudnia Konstanty Gebert będzie gościem o. Tomasza Dostatniego w „Otwartej społeczności”, czyli cyklu spotkań z wybitnymi postaciami ze świata kultury, polityki i mediów.

Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka „Pokój z widokiem na wojnę. Historia państwa Izrael”, czyli historyczna podróż napisana przez Konstantego Geberta w 75. Rocznicę powstania państwa Izrael.

– Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael – mówił o książce Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze.Temat debaty został skonstruowany na zasadzie przeciwstawności wobec tytułu książki. „Wojna z widokiem na pokój” opisuje obecną sytuację w strefie Gazy i jej okolicach. Zadaje również ważne pytanie: czy trwały pokój na tym terenie jest możliwy? O tym rozmawiać będą uczestnicy spotkania.

Cykl „Otwarta Społeczność” na stałe zagościł w Książnicy Pomorskiej. To wspólna inicjatywa dominikanina ojca Tomasza Dostatniego, który w 2020 przybył z Lublina do Szczecina, dyrektora Książnicy Pomorskiej i marszałka Olgierda Geblewicza. W Książnicy debatowano już m.in. na temat uchodźców i reakcji państw UE na kolejne kryzysy migracyjne; wspominano prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Vaclava Havla, a w rocznicę Grudnia ’70 przypomniano sylwetkę Edmunda Bałuki, „księcia szczecińskich robotników”.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:30 w Książnicy Pomorskiej (w sali im. Zbigniewa Herberta). Wstęp bezpłatny. Rozmowa będzie również transmitowana w mediach społecznościowych na profilach Pomorze Zachodnie News oraz Książnicy Pomorskiej.

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

Aktualności

Tym razem nie rolnicy, ale przewoźnicy. Znów będą protestować na drogach

22 czerwca przewoźnicy kilku stowarzyszeń zapowiadają protesty i akcje informacyjne. Zamierzają spowalniać...

AktualnościHistoria

Od 43 lat pracuje w ZWiK-u. „To chodząca skarbnica wiedzy i historii”

„W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które kilkadziesiąt lat pracują w jednej...

AktualnościSport

Ostatnie przygotowania i ruszają na regaty. Zbliża się finał The Tall Ships Races

Trwają przygotowania załóg i jednostek do wypłynięcia na tegoroczne regaty The Tall...