Gościem debaty w Książnicy Pomorskiej z cyklu „Otwarta społeczność” będzie Konstanty Gebert, dziennikarz i ekspert w tematach związanych z Izraelem. Tytuł spotkania – „Wojna z widokiem na pokój. Izrael-Hamas” – nawiązuje do jego książki pt. „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Czy ten region zazna wreszcie pokoju, czy jest już na stałe skazany na powracające wojny?
Konstanty Gebert to psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, a także autor reportaży wojennych, felietonista Kultury Liberalnej, wcześniej publicysta Gazety Wyborczej. Wielokrotnie zapraszany był w roli eksperta na tematy izraelskie (i nie tylko) w popularnym podcaście Raport o stanie świata. 6 grudnia Konstanty Gebert będzie gościem o. Tomasza Dostatniego w „Otwartej społeczności”, czyli cyklu spotkań z wybitnymi postaciami ze świata kultury, polityki i mediów.
Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka „Pokój z widokiem na wojnę. Historia państwa Izrael”, czyli historyczna podróż napisana przez Konstantego Geberta w 75. Rocznicę powstania państwa Izrael.
– Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael – mówił o książce Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze.
Temat debaty został skonstruowany na zasadzie przeciwstawności wobec tytułu książki. „Wojna z widokiem na pokój” opisuje obecną sytuację w strefie Gazy i jej okolicach. Zadaje również ważne pytanie: czy trwały pokój na tym terenie jest możliwy? O tym rozmawiać będą uczestnicy spotkania.
Cykl „Otwarta Społeczność” na stałe zagościł w Książnicy Pomorskiej. To wspólna inicjatywa dominikanina ojca Tomasza Dostatniego, który w 2020 przybył z Lublina do Szczecina, dyrektora Książnicy Pomorskiej i marszałka Olgierda Geblewicza. W Książnicy debatowano już m.in. na temat uchodźców i reakcji państw UE na kolejne kryzysy migracyjne; wspominano prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Vaclava Havla, a w rocznicę Grudnia ’70 przypomniano sylwetkę Edmunda Bałuki, „księcia szczecińskich robotników”.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:30 w Książnicy Pomorskiej (w sali im. Zbigniewa Herberta). Wstęp bezpłatny. Rozmowa będzie również transmitowana w mediach społecznościowych na profilach Pomorze Zachodnie News oraz Książnicy Pomorskiej.