Home Aktualności W szczecińskim szpitalu mają laser do walki z rakiem
AktualnościEkologia i zdrowie

W szczecińskim szpitalu mają laser do walki z rakiem

169

Nowoczesny laser CO2 pozwalający na m.in. mikrochirurgiczne operacje krtani bez konieczności nacinania skóry kupił Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Sprzęt warty ponad 230 tys. zł trafił na oddział otolaryngologii SPWSZ przy ul. Arkońskiej.

 

Z lasera skorzystało już około 20 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego, którzy wymagali operacji laryngologicznych głównie ze wskazań onkologicznych.

– Laser CO2 zakupiony przez nasz szpital służy przede wszystkim do operacji wewnątrzkrtaniowych, czyli takich, które możemy zrobić z dostępu przez jamę ustną, niekoniecznie nacinając skórę i preparując krtań od zewnątrz – mówi lek. Grzegorz Jamro, lekarz kierujący oddziałem otolaryngologii SPWSZ. – Laser służy do usuwania szeregu różnych patologii z krtani, od drobnych polipów, leukoplakii, a więc stanów przednowotworowych, aż do nowotworów krtani, oczywiście w stopniu umożliwiającym ich usunięcie wewnątrzkrtaniowe. Użycie wiązki laserowej pozwala na opracowanie zmian powierzchniowych związanych z błoną śluzową fałdów głosowych, jak również głębszych warstw np. mięśnia głosowego.

Laserem CO2 lekarze mogą nie tylko wycinać zmiany, ale także je odparowywać, a więc – w uproszczeniu – niszczyć powierzchowne warstwy tkanki. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej precyzji, którą zapewniają mikroskop i czuły mikromanipulator do sterowania wiązką laserową.

– Dzisiaj dzięki laserowi możemy pozwolić sobie na większe zaoszczędzenie tkanek – mówi lek. Grzegorz Jamro. – W przeszłości tego typu operacje wykonywane były często z cięcia zewnętrznego, czyli poprzez cięcie skóry, odpreparowanie wszystkich tkanek do poziomu krtani i, w zależności od zaawansowania procesu nowotworowego, usuwało się albo całą krtań, albo jej część. Były to operacje zwykle okaleczające.

Wśród pozostałych zalet mikrochirurgii laserowej wymieniane są mniejsze krwawienie podczas operacji, krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu i mniejsze dolegliwości bólowe. Ponadto użycie lasera zmniejsza ryzyko odrostu zmiany.

Mimo że laser CO2 uznawany jest aktualnie za „złoty standard” i najlepszą metodę leczenia chorób krtani, sprzęt ten wciąż nie jest powszechny na otolaryngologicznych blokach operacyjnych. Dysponują nimi głównie placówki specjalizujące się w onkologii otolaryngologicznej.

– Jesteśmy drugim ośrodkiem w regionie, po klinice, który może leczyć pacjentów, wykorzystując przy tym laser chirurgiczny CO2 – dodaje lek. Grzegorz Jamro.

Statystyki wskazują, że – niestety – liczba potencjalnych pacjentów do operacji laserowych krtani będzie się zwiększać. Rak krtani jest najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi, a liczba nowo wykrytych przypadków wciąż rośnie. Tym bardziej warto pamiętać o profilaktyce i nielekceważeniu wczesnych objawów choroby.

– Wiadomo, że chrypka, która powstała nagle, jest nowością, nie zdarzała się wcześniej, a nie jest związana z aktualną infekcją, budzi podejrzenie procesu chorobowego. Nie zawsze musi to być proces nowotworowy, bo jest szereg innych schorzeń, które objawiają się chrypką, ale taki objaw zawsze warto sprawdzić – radzi lek. Grzegorz Jamro. – Jeśli lekarz oceni, że należy pogłębić diagnostykę, wysyła takiego pacjenta do nas. Wykonujemy wówczas badanie endoskopowe w ramach wstępnej konsultacji, następnie, jeśli widzimy wskazania, kwalifikujemy do zabiegu. Jeśli pacjent budzi podejrzenie choroby nowotworowej, powinien otrzymać od lekarza rodzinnego kartę DILO [kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego] celem diagnostyki wstępnej w poradni otolaryngologicznej lub w przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w krtani przez lekarza otolaryngologa skierowanie DILO na zabieg diagnostyczno-leczniczy, który my następnie wykonamy w oddziale. Dzięki karcie DILO takie przypadki możemy traktować priorytetowo.

Z lasera CO2 skorzystają nie tylko pacjenci, u których zdiagnozowany został rak krtani na odpowiednio wczesnym etapie. Sprzęt może być wykorzystywany również w leczeniu m.in. stanów przedrakowych, usuwaniu brodawczaków krtani, guzków śpiewaczych, torbieli wewnątrzkrtaniowych, zmian bliznowatych. Otolaryngolodzy ze szpitala przy ul Arkońskiej planują także wykorzystywać laser przy zabiegach stapedotomii, czyli operacjach ucha w przypadku otosklerozy.

Powiązane artykuły

kaskada w szczecinie
AktualnościLifestyle

W Kaskadzie zbudują mapę Polski z klocków Lego

Fenomenu klocków Lego nikomu nie trzeba przedstawiać. Tym bardziej ciekawie zapowiada się...

fabryka wody w szczecinie
Aktualności

W następny czwartek wstęp do Fabryki Wody będzie darmowy

Tak się składa, że w następny czwartek, czyli 14 listopada, przypada Światowy...

układanie asfaltu na drogę w szczecinie
AktualnościBiznes i inwestycje

Ciężki sprzęt wraca na ulicę. Będzie nieco utrudnień

W dniach 12-13 listopada na ulicy Wapiennej prowadzone będą prace przy układaniu...