Te dane zaskoczą niejednego mieszkańca regionu. Okazuje się, że średnia życia w powiecie polickim jest jedną z najwyższych w kraju.
Przeglądamy Opracowania dotyczące różnych aspektów zdrowia publicznego przygotowane w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytucie Badawczym. Dane statystyczne pokazują nasz region w bardzo interesującym ujęciu, począwszy od problemów z COVID-19, po zgony wywołane chorobami nowotworowymi, układu krążenia, jak również zgonów dzieci.
Za każdym razem redaktorzy oraz zespół autorów dbają o jak najbardziej kompleksowe podejście do przedstawienia wyzwań zdrowotnych naszego kraju. Kolejne wydania zawsze są wzbogacane o nowe zagadnienia i analizy dotyczące zdrowia publicznego, tak by wszyscy zainteresowani czytelnicy mieli nakreśloną rzetelną i możliwie szeroką diagnozę kondycji zdrowotnej Polaków i najważniejszych czynników mających na nią wpływ. W powstanie raportu zaangażowany jest liczny zespół ekspertów z naszego Instytutu oraz z innych instytucji naukowych oraz urzędów, co warto podkreślić w kontekście wielodyscyplinarnego charakteru zdrowia publicznego – piszą we wstępie autorzy opracowania.
Wśród wielu informacji znajdziemy wykaz dwudziestu pięciu powiatów o najdłuższym trwaniu życia mężczyzn oraz kobiet w latach 2020-2021. Z tych danych wynika, że świetnym „terenem” do życia jest powiat policki. Tu mężczyźni żyją średnio 75,7 lat (to daje 2 miejsce w Polsce), z kolei kobiety dożywają tu średnio 81,9 lat (to daje 11 miejsce w Polsce)
Cały raport znajdziecie tutaj:
https://www.pzh.gov.pl/raport-sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania/