Home Zdrowie i środowisko W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel
Zdrowie i środowiskoAktualności

W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel

152

W szczecińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skończyły się zapasy krwi grup: 0Rh+, 0Rh- i ARh+ i  ARCh- stąd pilny apel do krwiodawców. Sytuacja jest bardzo poważna. Magazyny świecą pustkami. RCKiK przypomina, że ten bezcenny dar można oddać w wielu miejscach np. podczas akcji wyjazdowych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie regularnie informuje o stanach magazynowych. Każdego dnia na stronie internetowej aktualizowane są dane i można sprawdzić, której grupy tego  niezbędnego do życia surowca potrzeba najbardziej. Teraz sytuacja jest dramatyczna.

Krwi grup 0Rh+, 0Rh- i ARh+ i  ARCh- w magazynach praktycznie nie ma.  Kto taką posiada powinien pilnie zgłosić się do centrum. Najczęściej właśnie brakuje krwi grupy 0. Ma ją aż 75% z nas, ale to oznacza, że też najwięcej pacjentów potrzebuje właśnie tej grupy, stąd nieustające  dobory w magazynach i apele RCKiK. Krew można oddawać nawet w soboty.

Nie zatrzymuje się też Krwiobus, który każdego dnia zajeżdża do innej miejscowości. W grudniu krew będą mogli oddać mieszkańcy: Polic, Stargardu, Koszalina, Stepnicy, Pyrzyc, Łobza, Gryfina, Mirosławca, Sławoborza, Białogardu, Choszczna, Myśliborza, Goleniowa, Szczecinka, Darłowa i Nowogardu.

– Pamiętajmy, że jedynym źródłem krwi i jej składników jest drugi człowiek. Krew potrzebna jest każdego dnia. Zgłoś się do najbliższego punktu, oddaj krew i uratuj życie – apeluje RCKiK.

Zawsze w centrach potrzebna i przyjmowana jest krew grupy ORh-,  bo jest uniwersalna i można ja podać każdemu pacjentowi, ale niestety ma ją zaledwie 6% Polaków.

Jednorazowo krwiodawca może oddać maksymalnie 450 ml krwi, a taka ilość uratuje życie aż trzem osobom. Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg.

– W ostatnim czasie zauważamy, że zapotrzebowanie szpitali na krew i jej składniki utrzymuje się na wysokim poziomie, a wiele osób z powodu panujących infekcji jest czasowo wykluczona z możliwości oddawania krwi. Dyskwalifikacja trwa co najmniej dwa tygodnie od ustąpienia objawów, co znacząco wpływa na stan magazynowy tego bezcennego daru życia.  Pamiętajmy jednak, że krew jest potrzebna każdego dnia – do ratowania życia w nagłych wypadkach, podczas operacji czy leczenia ciężkich chorób. Jeśli jesteś zdrowy i spełniasz warunki do oddawania krwi – zgłoś się do najbliższego punktu krwiodawstwa i oddaj krew. Włącz się w tę niezwykłą misję pomocy innym. Twoje 450 ml krwi może uratować kilka żyć – informuje RCKiK.

Krew podawana jest pacjentom z chorobami nowotworami, kobietom rodzącym, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym zabiegów operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi. I np. podczas operacji serca potrzeba krwi od 6 dawców, przy przeszczepie wątroby – od 20. Krwi nie można wyprodukować ani kupić, ale można się nią podzielić i w ten sposób uratować komuś życie.

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

finał wośp w szczecinie
Aktualności

33. Finał WOŚP już w tę niedzielę. Jakie atrakcje przygotowano w Szczecinie?

Już w tę niedzielę cała Polska, jak długa i szeroka, zagra po...

bezpieczne ferie w szczecinie
AktualnościEdukacja

„Bezpieczne ferie” w Szczecinie. Policja edukuje dzieci i młodzież

Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym bezpieczeństwo dzieci i młodzieży...

biedronka na dworcu głównym w szczecinie
Aktualności

Biedronka na Dworcu Głównym ruszy na przełomie lutego i marca

Fakt powstawania Biedronki na szczecińskim Dworcu Głównym budzi ogromne zainteresowanie wśród szczecinian...

psia polana szczecin
AktualnościBiznes i inwestycje

Niedługo ruszy budowa psiej polany w Parku Brodowskim

Zakład Usług Komunalnych oficjalnie przekazał plac budowy szczecińskiej firmie P.B. GLOBAL Radosław...