Home Aktualności Ulice widma w Szczecinie. Czy ul. Żegralska (!) i Stoczniowa w ogóle istnieją?
Aktualności

Ulice widma w Szczecinie. Czy ul. Żegralska (!) i Stoczniowa w ogóle istnieją?

163

Wędrując myszką po mapach Google, zauważymy na Niebuszewie osobliwe zjawisko. Otóż pomiędzy ul. Krasińskiego, Łuczniczą i Sosnową znajdziemy drogę o niezwykłej nazwie – „Żegralska”. Domyślny obserwator z pewnością skojarzy, że musi być to literówka na mapie internetowego giganta i chodzi zapewne o ulicę Żeglarską. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana i nieco tajemnicza.

 

Ulica Żegralska (sic!) na mapach Google widnieje, jako droga równoległa do ul. Łuczniczej. Obraz ze Streetview zdradza, że to niewielka odnoga ul. Sosnowej, od której odchodzi jeszcze mniejsza ul. Stoczniowa. Zazwyczaj należałoby uznać „Żegralską” za błędny zapis ul. Żeglarskiej, której nazwa nie powinna nikogo dziwić w związanym z morzem i żeglugą Szczecinie. Takiej ulicy jednak w naszym mieście po prostu nie ma. 

 

 

 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę poprawionego hasła „ulica Żeglarska Szczecin” (Żegralska jest oczywiście wychwytywana jako błąd) nie znajdziemy żadnych adresów i poświadczenia istnienia wymienionej ulicy. Pokazują się natomiast strony z kodami pocztowymi. 

 

Według nich ul. Żeglarska istnieje i posiada kod pocztowy rozpoczynający się od numerów 71-6… To kolejna nieścisłość, bowiem taki kod występuje w okolicach Drzetowa-Grabowa np. w przypadku adresów przy ul. Teofila Firlika. Okolica, w której rzekomo ma się mieścić ul. Żeglarska, posiada kod rozpoczynający się od numerów 71-4… 

 

Światło na całą sprawę powinna rzucić mapa Urzędu Miasta Szczecin na stronie geoportal.szczecin.eu. Tutaj okazuje się, że ul. Żegralska z map Google została oznaczona po prostu jako ul. Sosnowa. Sprawa zamknięta? 

 

Nie do końca, bowiem na mapie Urzędu Miasta pobliska ul. Stoczniowa nie istnieje w ogóle. Wyszukiwarka na geoportalu nie znajduje ani ul. Żeglarskiej, ani ul. Stoczniowej, ani tym bardziej ul. Żegralskiej. To może zakręcić w głowie.

 

 

 

Zapytaliśmy Urząd Miasta Szczecin jak to z tymi ulicami na Niebuszewie faktycznie jest. Otrzymana odpowiedź jest jednak bardzo lakoniczna.

 

– Urząd Miasta nie odpowiada za treści na mapach Google. Zachęcamy do korzystania z miejskiego serwisu geoportal.szczecin.pl, którego jesteśmy administratorem – mówi Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta Szczecin. – Tutaj również można szukać informacji na temat aktualnych nazw ulic.

 

Wynika z tego, że należy zaufać miejskim mapom i uznać, że ulice widma naprawdę nie istnieją. Na obrazach Google Streetview również nie można dostrzec żadnych oznaczeń tajemniczych ulic. Kto je zatem umieścił w tym miejscu i postanowił tak dobrze wtopić w miejską tkankę Szczecina?

 

Być może ul. Żegralska i Stoczniowa istnieją tylko w „Świecie po drugiej stronie”, niczym w słynnym serialu Netflixa Stranger Things. Najpewniej jednak to błąd ze strony przeglądarki internetowej, ale dlaczego by nie ponieść wodzów fantazji. Szczególnie dzisiaj. To jeden z tych dni w roku, kiedy ulice widma są najbardziej w cenie…

Powiązane artykuły

Aktualności

Wzruszające podziękowania dla szczecińskich ratowników

Tylko w listopadzie zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy w naszym województwie ponad...

Aktualności

Dziś o 17:00 zawyją syreny

Wczoraj po południu Polska Policja poinformowała o śmierci obu wrocławskich policjantów ranionych...

Aktualności

Dyskusja o nowej Alei? To spotkanie już w środę

  ŚRODEK Śródmiejski Punk Sąsiedzki organizuje spotkanie z Dorotą Kowalewską – menadżerką...

Aktualności

Zamienili się miejscami w pojeździe, ale na niewiele się to zdało

20 letni kierujący obcokrajowiec odpowie za złamanie orzeczenia Sądu. Mężczyzna chcąc uniknąć...