Home Ekologia i zdrowie Uczniowie zbiorą śmieci, z których powstanie prąd. Wszystko w ramach akcji „Sprzątanie Świata”
Ekologia i zdrowieEdukacja

Uczniowie zbiorą śmieci, z których powstanie prąd. Wszystko w ramach akcji „Sprzątanie Świata”

15
Foto: https://ecogenerator.eu

W najbliższy piątek o godz. 9:00 uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie wezmą udział w akcji „Sprzątanie świata”. Wyposażeni w rękawice, worki i chwytaki będą zbierać śmieci wokół swojej szkoły, a następnie przekażą je do EcoGeneratora na Ostrowie Grabowskim. Tam powstanie z nich energia, która zasili nasze miasto. 

 

W tym roku wypada 30. Wielki Finał akcji „Sprzątanie Świata”. Z inicjatywy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie uczniowie i nauczyciele będą mogli w jednym momencie osiągnąć swoim działaniem wiele dobrych celów. 

 

Oprócz tego, że teren wokół SP nr 59 stanie się bardziej estetyczny i przyjazny dla mieszkańców, to zebrane śmieci zasilą Szczecin. Energia  elektryczna ze spalanych odpadów z EcoGeneratora przekazywana jest do urzędów, szkół, szpitali i wielu innych placówek publicznych. Dzięki niej świecą się latarnie, a już od stycznia wykorzystywana będzie przez szczecińskie tramwaje.

 

Najważniejszym założeniem akcji jest edukacja. Chodzi o utrwalenie wiedzy uczniów w zakresie segregacji odpadów. Młodzi uczestnicy otrzymają specjalne worki oraz magnesy na lodówkę z podpowiedziami, dotyczącymi odpowiedniego rozdzielania śmieci. Magnesy będą mogli następnie zabrać do domu, aby służyły na co dzień.

 

Uczniowie dowiedzą się także, co się dzieje z odpadami zmieszanymi – gdzie trafiają i jakie mają znaczenie dla ekologii. Podczas akcji będą trafiały do specjalnych fioletowych worków, a następnie od razu do kontenera Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, który zostanie wyładowany w EcoGeneratorze bezpośrednio po akcji. Tam na zdjęciach i filmie zostanie uwieczniony proces unieszkodliwiania odpadów, z których powstanie energia elektryczna. To ważne, ponieważ pokazuje, że zebrane śmieci nie są przewożone z miejsca na miejsce i nie leżą na hałdach poza miastem, a są aktywnie wykorzystywane z korzyścią dla nas wszystkich. 

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Wilk Kamyk z Międzyzdrojów złapany. O zwierzęciu mówiła cała Polska

Wilk Kamyk grasował w Międzyzdrojach od końca lipca. Wczoraj wieczorem został złapany...

Ekologia i zdrowie

Plaga much na Pomorzanach. Owady mają coraz lepsze warunki do bytowania

Mieszkańcy Pomorzan od kilku dni skarżą się na duże ilości much w...

Ekologia i zdrowieEdukacja

Sanepid kontroluje szkoły w regionie. Szokujące dane odnośnie korzystania z natrysków

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, sprawdzono 125 szkół w kontekście warunków do...

Ekologia i zdrowieSport

10 ton śmieci z lasu

Tegoroczna edycja ekstremalnego sprzątania lasu okrzyknięta została „Zemstą wulkanizatora”. To dlatego, że...