Home Kultura Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?
KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

1.2k
Foto: Stanisław Wadas

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która odbędzie się w Czaplinku w dniach 1-3 sierpnia. Sprawdźmy, jacy wykonawcy i jakie wydarzenia współtowarzyszące uświetnią „najpiękniejszy festiwal świata”.

Największą uwagę publiczności zyskują  ci wykonawcy, którzy grają na Dużej Scenie. Nie inaczej będzie również w tym roku – tym bardziej, że będziemy mieli do czynienia z największym powrotem roku na rodzimej scenie rockowej. Coma, bo o niej mowa, wraca po pięcioletniej przerwie na serię koncertów w największych miastach Polski. 

Zespół kojarzony przede wszystkim z osobą Piotra Roguckiego ma na swoim koncie imponującą listę osiągnięć i przełomowych momentów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki rockowej. Dzieląc scenę ze światowymi gigantami jak Linkin Park, Pearl Jam czy Tool, potwierdzili jak wyjątkowe miejsce zajmują w krajobrazie muzycznym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Siedem albumów studyjnych wydanych w trakcie niespełna 15 lat świadczy o nieustannej kreatywności i zaangażowaniu w tworzenie wyjątkowej muzyki, która porusza i inspiruje kolejne pokolenia.

Innym gigantem będzie też Muniek Staszczyk i jego zespół T.Love. Założony w 1982 roku w Częstochowie, zespół przez lata ewoluował, eksperymentując z różnymi gatunkami muzycznymi, począwszy od surowego punk rocka po radosne rytmy reggae. Ich uniwersalne brzmienie oraz teksty pełne emocji i spostrzeżeń społecznych sprawiły, że stali się jednym z najważniejszych głosów w polskiej muzyce.

Nie zabraknie też Kasi Kowalskiej, która w tym roku świętuje 30-lecie swojego płytowego debiutu zatytułowanego „Gemini”. Przez minione trzy dekady nagrała 9 solowych albumów studyjnych, zdobyła wiele nagród, między innymi Fryderyka, Europejską nagrodę MTV, Eska Music Awards czy Bursztynowego Słowika Sopot Festival. Wystąpiła również w filmie „Nocne Graffiti” (1996 rok), czym udowodniła swój ogromny talent i wszechstronność! W 2018 roku, z okazji 25-lecia działalności artystycznej, powróciła na scenę, nadając swoim doskonale przez wszystkich znanym utworom nowego, rockowego brzmienia, co przywitało się z ogromnym entuzjazmem publiki. 

Ostatniego dnia festiwalu zamelduje się Paktofonika Live Band. Legendarni Fokus i Rahim, którzy tworzyli ten legendarny zespół razem z Magikiem, zabiorą publiczność w sentymentalną podróż do największych utworów artystów w całkiem nowych aranżacjach, wykonanych wspólnie z rozbudowanym zespołem muzyków.

Ponadto Dużą Scenę zasilą również Celkilt, Clawfinger, Electric Callboy, Enej, Flapjack, Flogging Molly, Guano Apes, Less Than Jake, Meute, Michael Patrick Kelly, Modestep, Motionless in White, Myrath, Rotting Christ, Sick Of It All, The Warning i Transgresja. 

Mała Scena zapowiada się równie ciekawie

Największą niespodzianką tegorocznego Pol’and’Rock Festivalu będą Ich Troje. Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa i Anna Świątczak nic a nic nie stracili ze swojej koncertowej energii i charyzmy, dzięki czemu wciąż potrafią porwać tłumy i dostarczyć publiczności niesamowitych emocji.

Od debiutu w 1996 roku, Ich Troje nagrało 10 albumów studyjnych, a ich piosenki, takie jak „A wszystko to bo Ciebie kocham”, „Powiedz” czy „Zawsze z Tobą chciałbym być”, stały się ponadczasowymi przebojami. Zespół śpiewa głównie po polsku, choć w przeszłości tworzył również m.in. w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim i francuskim. Ich muzyka łączy w sobie elementy popu, rocka i dance, a charyzmatyczne występy, słynące z rozmachu i teatralnych elementów, na długo zapadają w pamięć.

Mery Spolsky, występując na Małej Scenie, spełni jedno ze swoich największych marzeń. Jako specjalistka od elektronicznych, tanecznych brzmień i nieprzeciętnych tekstów dotyczących różnorodności, akceptacji i wolności, z każdym kolejnym albumem umacnia swoją pozycję w czołówce polskich artystów. Jak sama mówi – chce jej się wszystkiego – więc ciągle eksperymentuje i poszukuje nowych form artystycznego wyrazu.

Kilkukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka, zdobyła tytuł Kobiety Roku miesięcznika Glamour, jest także laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Zagrała setki koncertów, w tym na największych i najważniejszych festiwalach w kraju. Spełniła swoje marzenie, grając support przed zespołem Coldplay na Stadionie Narodowym. Dzięki wyjątkowej charyzmie Świetnie sprawdziła się także w roli prowadzącej, między innymi podczas Top of the Top Sopot Festival czy Gali rozdania Fryderyków.

Lider Nocnego Kochanka, Krzysiek Sokołowski, pojawi się ze swoim solowym projektem. Jest on niczym innym, jak próbą zerwania z wizerunkiem śmieszka, do którego zdążył przyzwyczaić swoich fanów w trakcie swojej kariery. Jego charakterystyczny wokal, który porównywany jest do głosów takich ikon jak Bruce Dickinson (Iron Maiden) czy Rob Halford (Judas Priest), wciąż zachwyca i inspiruje.

Jako że ukończył lingwistykę stosowaną, mógł niejednokrotnie jako tłumacz realizować się podczas pisania i przekładania tekstów. Po latach chowania pomysłów do szuflady zdecydował się pokazać słuchaczom inną stronę swojej muzycznej wrażliwości. Tak powstał album „Taki jak ja”, który – jak zaznacza sam wokalista – prezentuje jego drugie (a może pierwotne?) oblicze.

Ponadto na Małej Scenie zagoszczą również Adrian Sherwood, Divine Shade, Mr Zoob, Nini, Orkierstra Dorosłych Dzieci, The Bill i Zenek Kupatasa. 

Niezwykli goście niezwykłej Akademii

Stało się zwyczajem, że na Akademii Sztuk Przepięknych można spotkać się z nietuzinkowymi osobistościami świata filmu, kultury, sztuki i życia publicznego. Nie inaczej będzie również na 30. edycji Pol’and’Rock Festivalu. W tym rozdziale przedstawimy gości tegorocznej Akademii. 

Michał Figurski jest jednym z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych w Polsce, przez minione 30 lat współtworzył niezliczoną ilość audycji w takich rozgłośniach, jak Rozgłośnia Harcerska, Radio ZET, RMF FM, Eska Rock i Muzo FM. 

Od 18. roku życia choruje na cukrzycę typu 1. Przez lata lekceważył swoją chorobę, co doprowadziło do wylewu krwotocznego w roku 2015. Od tego czasu dziennikarz propaguje wiedzę o cukrzycy. W roku 2019 powołał fundację Najsłodsi, której celem jest zmiana ogólnego wizerunku cukrzycy i odkłamanie mitów z nią związanych. Działania Fundacji skierowane są przede wszystkim do osób młodych, które cukrzycę mogą postrzegać jako powód do wstydu, a tym samym bagatelizować to, jak poważna jest to choroba. Swoje zmagania z cukrzycą opisał w autobiograficznej książce „Najsłodszy. Autobiografia pisana kciukiem”, która ukazała się w zeszłym roku. 

Za nowatorskie podejście do tematu edukacji zdrowotnej, jakie prezentował w audycji „NieZŁY pacjent” w Radiu ZET, został w 2019 roku uhonorowany nagrodą MediaTora.

Grupę Filmową Darwin tworzą Jan Jurkowski i Marek Hucz. Swoją współpracę rozpoczęli jeszcze w trakcie studiów, gdzie w ramach rozrywki wspólnie wymyślali różne scenariusze dla formatów filmowych. Ich wspólna pasja i kreatywność zaowocowały powstaniem kanału Grupy Filmowej Darwin w serwisie YouTube. 

Oficjalnie „Grupa Darwina” powstała 1 lipca 2012 roku, a już kilka miesięcy później zadebiutowała serią „Mistrz Motyl”. Od tego momentu ich twórczość zaczęła regularnie pojawiać się na platformie YouTube, gdzie szybko zdobyła uznanie nie tylko widzów, ale również branży filmowej. W ich produkcjach wystąpiły takie gwiazdy jak Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Magdalena Różczka, Tomasz Schuchardt, Barbara Kurdej-Szatan, Edyta Olszówka, Jacek Braciak i Zbigniew Zamachowski.

Leszek Lichota to nie tylko profesor Rafał Wilczur w najnowszej ekranizacji „Znachora” dla Netflixa. Zdążył pokazać się widzom z jak najlepszej strony w „Watasze”, „Karbali” czy też „Prawie Agaty”. 

Pochodzi z Wałbrzycha i jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Zaraz po studiach związał się z Teatrem Polskim w Poznaniu, z którym współpracował do 2006 roku. Zadebiutował w roli Nany Sirbanghy w „Hamlecie Wtórym” Romana Jaworskiego, reżyserowanym przez Macieja Prusa.

Lichota jest także fanem gry w snookera i wielokrotnym zdobywcą złotych medali w Mistrzostwach Polski Biznesu, Artystów i Sportu w Snookerze. Aktor jest także aktywnym społecznikiem często angażującym się w różne akcje charytatywne.

Zygmunt Miłoszewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy w kraju i za granicą. Uznanie czytelników i krytyków zdobył dzięki trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim („Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”). Współtworzył też scenariusz do serialu „Prokurator”, który w 2016 roku zdobył nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Jest również członkiem założycielem branżowego stowarzyszenia pisarskiego Unia Literacka.

Jako autor jest wielokrotnie nagradzany, m.in. Paszportem „Polityki” w 2015 roku oraz Nagrodą Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w 2020 roku, i tłumaczony na kilkanaście języków.

Innym znakomitym pisarzem, który będzie gościem ASP, jest Remigiusz Mróz. Jego imię stało się synonimem literackiego mistrzostwa, a jego książki zdobyły serca milionów czytelników nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Remigiusz Mróz jest autorem niezwykle różnorodnych dzieł, od trzymających w napięciu kryminałów po mądrą publicystykę, odważnie podnoszącą społeczne tematy. Teraz będziemy mieli niepowtarzalną szansę poznać go bliżej, zanurzając się w jego fascynującym światku literackich tajemnic.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie doktoryzował się z prawa konstytucyjnego. Jego książki rozeszły się w Polsce w dziesięciu milionach egzemplarzy, został także uhonorowany szeregiem nagród literackich oraz kulturalnych. Za granicą reprezentowany jest przez jedną z najbardziej wpływowych agencji literackich, Madeleine Milburn Literary Agency z siedzibą w Londynie. Według badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej w latach 2019–2022 był najpopularniejszym autorem w Polsce, a w latach 2017 i 2018 znajdował się w pierwszej trójce rankingu. Do końca 2023 roku jego prace rozeszły się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy. W swoich książkach często łączy wątki fabularne z komentarzem społeczno-politycznym, jest także ambasadorem kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „Kocham. Szanuję”.

Maria Pakulnis, aktorka pochodząca z Giżycka, wcielająca się zarówno w role kobiet demonicznych, jak i delikatnych, fatalnych po samotne matki, żony, kochanki. Aktorka, która nie boi się aktorskich wyzwań, aktywność zawodową rozpoczęła w roku 1978. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Laureatka nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 1986, nagrody Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor w 2013 roku oraz zdobywczyni Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za film „Johnny”, opowiadający o życiu ks. Jana Kaczkowskiego, który był gościem Akademii Sztuk Przepięknych w 2016 roku.

W listopadzie 2023 roku premierę miała książka biograficzna „Moja Nitka”. Jest to rozmowa Marii Pakulnis z Dorotą Wodecką. To książka, w której nie brakuje mrocznych wspomnień, szczerych opinii na tematy bieżące oraz wielu mądrych, intymnych i wrażliwych faktów z życia aktorki. Tym samym książka jest ciepłą, mądrą i pokorną opowieścią o życiu.

Sylwia Zientek – nikt tak pięknie, fascynująco, a przede wszystkim ciekawie nie pisze o kobietach jak ona. A pisze o kobietach, które zazwyczaj w mega trudnych dla siebie warunkach postanowiły być artystkami. W świecie zarezerwowanym przez wieki tylko dla mężczyzn to one są niezwykłymi bohaterkami. Jej książki, „Polki na Montparansie”, „Lunia i Modigliani”, czy „Tylko One – polska sztuka bez mężczyzn”, dają nie tylko ogromną wiedzę na temat ich życia, czasów, niezłomności charakteru, ale też bardzo często pokazują jak ich wybory niezwykle wartościowe dla sztuki są jednak tragiczne w swoich losach. 

Zientek, z wykształcenia prawniczka, która po 13 latach w korporacji rzuciła pracę, aby skupić się na pisaniu. Teksty biograficzne publikowała w Wysokich Obcasach Extra, Skarpie Warszawskiej, L’Officiel Polska i wielu innych. To ona wpadła na pomysł jednego z ostatnich serialowych hitów Telewizji Polskiej – „Matyldy” z Marią Kowalską w roli tytułowej. 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...