Na budowie Trasy Północnej rozpoczął się właśnie kluczowy etap prac – drogowcy układają pierwsze warstwy asfaltu. Nowa trasa coraz bardziej przypomina gotową drogę, ale wykonawca apeluje: teren wciąż jest niebezpiecznym placem budowy.
Od początku tygodnia na budowie trwa tzw. mobilizacja bitumiczna. Na kolejnych fragmentach przyszłej Trasy Północnej pojawiła się warstwa wiążąca nowej jezdni. To moment, który dla wielu mieszkańców jest pierwszym wyraźnym sygnałem, że ogromna inwestycja zaczyna wychodzić z fazy ziemnych wykopów i konstrukcji technicznych.
Roboty prowadzone są z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu drogowego — rozściełaczy i walców odpowiedzialnych za równomierne rozłożenie oraz zagęszczenie asfaltu. Drogowcy podkreślają, że to jeden z najważniejszych etapów budowy całej trasy. Układanie nawierzchni wymaga zachowania odpowiednich parametrów technologicznych, przede wszystkim temperatury mieszanki asfaltowej i właściwego tempa prac.
Obecnie wykonywana jest warstwa wiążąca, czyli podbudowa pod docelową nawierzchnię ścieralną. Ta ostatnia pojawi się dopiero pod koniec inwestycji.
Nowa droga jeszcze nie dla spacerowiczów. Trasa Północna to wciąż plac budowy
Nowa nawierzchnia sprawia, że wielu mieszkańców zaczyna traktować teren jak gotową drogę. Problem w tym, że inwestycja nadal pozostaje aktywnym placem budowy. Wykonawca apeluje, aby nie wchodzić i nie wjeżdżać na teren budowy rowerami, hulajnogami czy innymi jednośladami. Na miejscu cały czas pracuje ciężki sprzęt, a obecność osób postronnych może stwarzać zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników realizujących inwestycję.
Budowa Trasy Północnej realizowana jest w ramach projektu poprawy obsługi terenów przemysłowych północnych dzielnic Szczecina. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę nowej ulicy od ul. Łącznej do ul. Szosy Polskiej. Drugi dotyczy połączenia planowanej obwodnicy Polic z układem drogowym Szczecina.
Docelowo powstanie nowa dwujezdniowa trasa wraz z rondami w rejonie ulic Szosa Polska i Policka. W planach są również chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne, sygnalizacja świetlna i nowa zieleń. Całość uzupełni rozbudowana infrastruktura podziemna obejmująca kanalizację deszczową, sieci wodociągowe, gazowe i sanitarne.
Zgodnie z harmonogramem oba etapy inwestycji mają zostać zrealizowane w ciągu 30 miesięcy od podpisania umów i przekazania placu budowy. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma STRABAG. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi ponad 189,6 mln zł brutto. Projekt jest współfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.