Home Biznes i inwestycje Szczecińskie Tramwaje zasili energia z odpadów. To kolejny krok do elektrycznej samowystarczalności Szczecina
Biznes i inwestycjeAktualności

Szczecińskie Tramwaje zasili energia z odpadów. To kolejny krok do elektrycznej samowystarczalności Szczecina

67

Od 1 stycznia 2024 r. część energii, zasilającej szczecińskie tramwaje, pochodzić będzie z EcoGeneratora. To kolejny krok w ramach projektu Energia Miasta Szczecin, którego założeniem jest dążenie do samodzielności elektrycznej. Docelowo z procesu spalania odpadów ma pochodzić 65% energii w miejskich jednostkach i instytucjach.

 

Umowa na zakup energii elektrycznej między Tramwajami Szczecińskimi i Zakładem Unieszkodliwiania odpadów zawarta została na okres 7 miesięcy i ma mieć charakter pilotażowy. EcoGenerator ma zasilać  konkretne punkty poboru energii, przez które przejeżdżają tramwaje linii 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10 i 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdżające z Zajezdni Pogodno w stronę pl. Szarych Szeregów. Pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania mocy Tramwajów Szczecińskich.

 

To pozytywne rozwiązanie dla środowiska, ale też oszczędność. Łączna wartość zakupu energii elektrycznej przeznaczonej do funkcjonowania szczecińskich tramwajów wyniesie nieco ponad 2 mln zł netto. To o ponad 1,6 mln zł mniej niż druga oferta w przetargu po tej zaproponowanej przez ZUO.

 

EcoGenerator na Ostrowie Grabowskim działa od grudnia 2017 r. To elektrociepłownia, w której paliwem są odpady, a także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie. Ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ usuwa śmieci, które zalegałyby na składowiskach i posiada przy tym bardzo skuteczny tzw. mokry system oczyszczania spalin. W 2022 r. pierwszy raz działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. Zakład w tym czasie przyjął 176 tys. ton odpadów i wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej.

 

Produkcja prądu przez EcoGenerator to jedno z założeń projektu Energia Miasta Szczecin. Szacuje się, że uzyskana w ten sposób energia może w ten sposób zabezpieczyć ok. 65 proc. potrzeb miasta. Zasilane w ten sposób są latarnie uliczne, sygnalizacje świetlne oraz takie instytucje jak Technopark Pomerania. Pozostałą część energii mają dostarczyć miejskie farmy fotowoltaiczne i inne alternatywne źródła energii, co zapewni Szczecinowi całkowitą niezależność energetyczną w sferze publicznej. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Odnowią elewację na Alei. Za miesiąc ma być inaczej

To jedno z miejsce, które najbardziej zwraca na siebie uwagę na Alei...

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Uwaga, kierowcy! Korki na Trasie Zamkowej

Ogromne korki zaskoczyły dziś mieszkańców Szczecina, którzy kierują się do centrum miasta...

W regionieBiznes i inwestycje

W sąsiednim województwie trwa budowa niezwykłego zakładu. Pracowników szukają także w Szczecinie

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa...