Home Kultura Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami
Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

141

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się spotkanie ze szczecińskimi pisarzami pt. „Szczecin zdobyty przez upiory – szczecińskie kryminały podbijają miasto”. 

W rozmowie prowadzonej przez dr Igę Ranoszek-Bieńkowską wezmą udział popularni i cenieni przez czytelników autorzy powieści kryminalnych: Diana Brzezińska, Leszek Herman oraz Przemysław Kowalewski.

Punktem wyjścia do debaty będzie pytanie o to, dlaczego Szczecin jest tak dobrym tłem dla akcji krwawych kryminałów i mrocznych thrillerów.

 

Diana Brzezińska – pisarka, prawniczka, mediatorka, asystentka w Katedrze Studiów nad Bezpieczeństwem Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka, która sprzedała już ponad 100 tys. egzemplarzy książek. Miłośniczka wszelkich zagadnień kryminalistycznych. Od lat bywa w sądach, budynkach prokuratur, komisariatach i zakładach karnych, zgłębiając niezliczone śledztwa i badając popełnione w Polsce zabójstwa. W 2019 roku zadebiutowała książką „Będziesz moja”, kolejne trzy tomy ukazywały się do 2021 roku. Jej najnowsza powieść pt. „Wizjoner” będzie miała premierę już 24 kwietnia 2024 roku.

Leszek Herman – szczecinianin, pisarz i architekt. Zadebiutował w 2015 roku powieścią „Sedinum. Wiadomości z podziemi”, która następnie doczekała się kontynuacji w trzech tomach: „Latarnia umarłych”, „Biblia diabła” i „Sieci widma”. Od 2020 roku ukazywały się jego kolejne książki: „Zbawiciel”, „Krzyż pański”, „Szachownica” i „Galeon”. W 2016 roku przyznano mu nagrodę Szczecin Business Awards w kategorii Osobowość Regionu, natomiast w 2017 roku otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Szczecina. Jako architekt zajmuje się m.in. projektami konserwacji, renowacji i rekonstrukcji zabytków. Wraz z bratem prowadzi pracownię architektoniczną Herman Studio Projektowe.

Przemysław Kowalewski – szczecinianin, dziennikarz, samorządowiec, nauczyciel akademicki. Autor debiutanckiego „Kozła” (nominowanego do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego jako Kryminalny Debiut Roku 2023) oraz kolejnych powieści „Szóstka” i „Sierociniec”, rozgrywających się w powojennym Szczecinie. Otrzymał nagrodę BETON 2023 w kategorii Szczeciński Twórca Popkultury. Współpracował z „Kurierem Szczecińskim”, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Nowy Kurier” i wydawcą portalu informacyjnego „Rega24.pl”. Angażuje się w sprawy publiczne, m.in piastował urząd wiceburmistrza Gryfic.

 

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...