Szczecin kilka razy gościł na kanale w serwisie YouTube prowadzonym przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak – duet najpopularniejszych architektów i popularyzatorów wiedzy w polskim internecie. W ich programie Architecture is a Good Idea opisywali m.in. Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza oraz Bramę Portową. Tym razem przyszedł czas na Starą Drukarnię, która pojawiła się w cyklu „Polska przyszłości”. Jak podsumowali tę inwestycję?
„Polska przyszłości” to cykl, który stanowi zestawienie najważniejszych realizacji architektonicznych w naszym kraju. To podsumowanie tego, w jaką stronę zmierza obecnie polskie budownictwo i współczesna architektura. W serii pojawiają się nie tylko budynki użytku publicznego takie jak teatry i urzędy, ale także prywatne osiedla, wieżowce, a nawet mosty. Filmy osiągają kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy wyświetleń, a sam kanał śledzi w tym momencie prawie 175 tys. subskrybentów.
Jeżeli chodzi o Szczecin, to wcześniej Radosław Gajda i Natalia Szcześniak opowiadali np. o budowie wieżowca Hanza Tower oraz przebudowie dawnego budynku Telewizji Polskiej przy al. Wojska Polskiego. W przypadku tego drugiego podkreślali ekologiczne podejście związane z przekształcaniem istniejącej zabudowy w coś nowoczesnego. W ich najnowszym odcinku pojawił się segment dotyczący renowacji Starej Drukarni.
Ten szczeciński zabytek może się poszczycić bogatą, ale też wiele razy pechową historią. Po zakończeniu budowy w 1900 r. służył jako dom handlowy Juda, na którego parterze mieściła się restauracja. 1921 r. budynek przy dzisiejszej ul. Św. Ducha zaadaptowała na drukarnię spółka wydawnicza Stettiner Verlagsanstalt Huck & Koch. Co ciekawe był to już czwarty właściciel. Po wojnie rola obiektu się nie zmieniła i drukarnia istniała tu do lat 90. W tym okresie wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, z roku na rok marniała, aż wreszcie została zamknięta. Szczecinianie od tego czasu przyglądali się wiele lat, jak opuszczony budynek niszczał.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2020 r. W tym momencie są na bardzo zaawansowanym poziomie i już widać, że zostały przeprowadzone z dużą dbałością o szczegóły i autentyczność.
– Szczecin ma bardzo piękną architekturę z przełomu XIX i XX w. Ma bardzo widowiskowe i wielkomiejskie centrum. Fajnie, że prywatni inwestorzy widzą wartość w tych budynkach. Starają się na tej wartości historycznej dawnej architektury budować nową wartość – mówi o szczecińskim zabytku Radosław Gajda.
Odrestaurowany budynek ma powrócić do swoich pierwotnych, usługowych korzeni. Ma się tu znaleźć hotel oraz restauracja.
– To jest przykład ponownego wykorzystania murów, które już stoją. Ponownego wykorzystania budynku i niezatracania tożsamości miasta poprzez budowanie [w tym miejscu] zupełnie czegoś nowego – ocenia Natalia Szcześniak oraz komentuje pewne nowoczesne akcenty zawarte w projekcie. – Nie jest to przesadnie unowocześniane. Z tego, co widać na wizualizacjach, jedynie dach ma mieć spore przeszklenia. Zobaczymy, jak to wyjdzie.
Para najsłynniejszych architektów w polskim internecie oceniła też komunikację inwestora z mieszkańcami, jako przykład dobrego działania, które może wyjść tylko na plus.
– Inwestor pokazuje bardzo dużo zdjęć i relacjonuje różne etapy budowy, co uważam, że jest pozytywne – komentuje Natalia Szcześniak. – Niech tak inwestorzy robią. Jeżeli mieszkańcy są ciekawi jakiegoś obiektu, jeżeli jest to ważny dla nich budynek, ważny kawałek miasta, który jest rewitalizowany, to warto pokazywać takie relacje i nie bać się tego. Myślę, że to może wyjść raczej tylko na dobre.
Obecnie realizacja zbliża się do etapu wykończenia elewacji i przystąpienia do tworzenia wnętrz. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że Stara Drukarnia odzyska swój blask sprzed ponad 120 lat.
Film Radosława Gajdy i Natalii Szcześniak: