Home Aktualności Szczecińscy architekci-artyści wygrali konkurs. Ich koncepcja robi wrażenie
AktualnościBiznes i inwestycjeKultura

Szczecińscy architekci-artyści wygrali konkurs. Ich koncepcja robi wrażenie

277

Prezydent Starogardu Gdańskiego ogłosił konkurs na koncepcję budowy pomnika gen. Józefa Hallera. Wczoraj doszło do rozstrzygnięcia i jak się okazuje, najlepszą koncepcję, według Sądu Konkursowego, stworzył szczeciński architekt, Marcin Czyżewski. „To dla mnie bardzo ważna praca, związana z rodzinnym miastem i jego historią” – komentuje artysta.

 

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim. Pomnik ma stanąć na placu w pobliżu dworca PKP, u zbiegu Alei Wojska Polskiego i ulicy Kolejowej.

Pomnik ma historyczne znaczenie dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego, ma przypominać o powrocie Starogardu do Macierzy. Ma uhonorować postać gen. Józefa Hallera – z uwzględnieniem we właściwym kontekście historycznym jego związków ze Starogardem.

Do konkursu zgłoszono 23 prace, artyści mieli rozmaite pomysły na koncepcję pomnika. Zwyciężył projekt szczecińskiego architekta, Marcina Czyżewskiego wraz z zespołem MC Architekci: Zuzanną Miterą, Sylwią Sęk i Magdaleną Trepaszko.

– Organizatorzy konkursu oceniali projekty pod względem atrakcyjności artystycznej koncepcji, zgodności z tradycją historyczną, realności i ekonomiczności przyjętych rozwiązań – mówi Marcin Czyżewski. – Od lat mieszkam w Szczecinie, ale pochodzę ze Starogardu Gdańskiego, dlatego ten projekt ma dla mnie ogromne znaczenie, nie tylko artystyczne, ale przede wszystkim osobiste, związane z rodzinnym miastem, jego historią, przestrzenią, architekturą – dodaje.

Projekt pomnika Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, według Marcina Czyżewskiego, to unikalne połączenie historii, symboliki i funkcjonalności. Pomnik stanowi serce placu, na którym dawniej rozgrywały się ważne wydarzenia społeczne. Centralnym elementem są stalowe płaskowniki otwarte na osi wschód-zachód, które z północy i południa ukazują sylwetkę generała Hallera. To nawiązanie do wydarzeń z 4 lutego 1920 r., gdy generał symbolicznie przyłączył ziemie do Polski, witany z entuzjazmem. Kolor tyczek, odzwierciedlający barwę mundurów Błękitnej Armii Hallera, stanowi hołd dla bohaterów tamtych czasów, a umieszczenie jej w wodzie odnosi się do symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Ta subtelna symbolika podkreśla znaczenie generała Hallera oraz jego oddziału w historii Polski. Pomnik nie tylko upamiętnia, ale także staje się częścią życia społeczności, przestrzenią dla dzieci do wspólnej zabawy i eksploracji.

 

Do budowy według koncepcji, powinny być wykorzystane materiały, takie jak stal i beton, zapewniają trwałość i estetykę, jednocześnie nawiązując do historycznych kontekstów – pionowe elementy przypominają ułańskie szable. Zastosowane technologie, obejmujące system filtracji wody i automatyczne uzupełnianie, zapewniają optymalne warunki dla zbiornika wodnego. Woda stanowi dodatkowy element wizualny i dynamiczny.

To właśnie ten projekt zyskał uznanie jurorów i Sąd Konkursowy przyznał zwycięzcy nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł

To nie pierwszy raz, kiedy Marcin Czyżewski stworzył zwycięski projekt. W 2022 roku wygrał również konkurs na koncepcję siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Stworzył dwukondygnacyjny, częściowo przeszklony budynek z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem – tym pomysłem zachwycił nie tylko jurorów, ale i wielu mieszkańców Starogardu.

– Podczas tworzenia koncepcji, czy też projektów, pracuję nie tylko nad estetyką, ale i nad funkcjonalnością projektowanego obiektu – zdradza Marcin Czyżewski. – Wyobrażam sobie, że obiekt musi czasami zaskakiwać swoją formą, ale musi być przede wszystkim funkcjonalny. Pytam siebie, jak ja bym się czuł w takim miejscu, co powinno tam być, by mieć satysfakcję z obcowania z konkretnym obiektem – tłumaczy.

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com