Home Aktualności „Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej
Aktualności

„Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej

289

Pełna sala gości, duża dawka merytoryki, okazje do rozmów i prezentacja wszystkiego w praktyce – tak można opisać zorganizowaną po raz pierwszy ogólnopolską konferencję Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024, realizowaną w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.

O energetycznym uniezależniania się miast i gmin można mówić wiele. Perspektywy i możliwości jakie dają innowacyjne rozwiązania zachęcają samorządy do inwestowania w odnawialne źródła energii oraz własne źródła energii. I właśnie tych o tych możliwościach i korzyściach z nich płynących mogli posłuchać uczestnicy marcowej konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024”.

– Na problem energii patrzymy bardzo szeroko. Mamy w Szczecinie pewne doświadczenia ale cały czas staramy się poszerzać ten zakres i uczymy się korzystając m.in.: z doświadczeń innych, więc bardzo liczymy na to, że w trakcie konferencji nawiążemy ciekawe relacje, z których wszyscy będziemy mogli skorzystać budując potencjał naszych podmiotów, gmin, samorządów na przyszłość – mówił w czasie konferencji prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

W ciągu dwóch dni Szczecin zaprezentował uczestnikom wydarzenia swoje możliwości i plany związane z energetycznym usamodzielnieniem się. Do Netto Areny, gdzie odbywała się konferencja, przyjechali goście z Polski oraz zza granicy. Obok samorządowców zasiedli przedstawicie branży energetycznej i bioenergetycznej z Danii. Łącznie było to prawie 150 uczestników. Przedstawiciele szczecińskich spółek miejskich zaprezentowali, na przykładach największych zakładów komunalnych w Szczecinie, jak samodzielnie można produkować prąd i wykorzystywać go do zasilania swoich instalacji. O konieczności energetycznej transformacji samorządów mówiła także Alicja Jankowska, redaktorka serwisu Energetyka24, a przedstawiciele duńskich przedsiębiorstw produkujących biomasę zachęcali do korzystania również z tej metody produkcji energii.

– Szczecin powinien być przykładem dla innych miast, inwestuje w odnawialne źródła energii, ma prężnie działającą spalarnie śmieci, kładzie nacisk na elektromobilność, więc widać, że miasto jest otwarte i dąży do uniezależniania się energetycznego – mówił przedstawiciel branży energetycznej, Tobiasz Imbierski z firmy IMB Power.

Konferencja była także okazją do zawiązania nowych relacji biznesowych. Drugiego dnia uczestnicy wybrali się na wizyty studyjne do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów EcoGeneratora.

Partnerami konferencji Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024. Energia Miasta Szczecin byli: Szczecińska Energetyka Cieplna, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie oraz PKO Bank Polski.

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...