Home Aktualności Święta za kratkami: między tradycją a tęsknotą
Aktualności

Święta za kratkami: między tradycją a tęsknotą

1.2k
Foto: Janusz Merz/Twoje Radio

Zjedzą wspólną kolację, przełamią się opłatkiem, zaśpiewają kolędy, wystąpią w jasełkach, a po wszystkim wrócą do cel. W stargardzkim więzieniu do Bożego Narodzenia szykują się osadzeni.

 

– To jest też specyficzny czas również w zakładzie karnym. Czas taki szczególny, w którym staramy się, na ile możemy stworzyć atmosferę świąteczną. Wtedy troszeczkę mamy inne posiłki, przygotowane pod kątem właśnie świąt. W tym roku będzie barszcz, pierogi, krokiet rybny. To jest też czas spotkań z rodziną w trakcie widzeń, ewentualnie przygotowania jakiegoś za zgodą dyrektora indywidualnego wystroju celi, czyli, ewentualnie pojawia się tam, może nie choinka, no ale jakieś drobne elementy, które świadczą o atmosferze świątecznej. To też możliwość spotkania z kapelanem więziennym. Przygotowywane są również dodatkowe zajęcia kulturalno-oświatowe, czy jest możliwość udziału w turniejach związanych na przykład z grami. Poprzez radiowęzeł emitujemy kolędy, żeby ten świąteczny czas wszyscy odczuli. Skazani odbywają karę, ale staramy się w tym czasie również im stworzyć pewną namiastkę świąt, na ile to jest możliwe – wyjaśnia ppłk. Sebastian Matuszczak, z-ca dyrektora Oddziału Zewnętrznego w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie

Choć trudno wyobrazić sobie radość ze świąt w więzieniu, dla wielu skazanych jest to czas odskoczni od rutyny: prowadzonych zajęć, częstotliwości widzeń, czy więziennego menu. Dla niektórych osadzonych to także szansa na przepustkę.

 

Janusz Merz

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...