Home Aktualności Studzienka bez włazu, hydrant bez elementów
Aktualności

Studzienka bez włazu, hydrant bez elementów

140

Jeszcze kilka lat temu rozkradane elementy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej były niemal standardem. Dzisiaj, jak mówi Hanna Pieczyńska ze ZWiK-u, skala kradzieży jest znikoma. W skupach złomu także baczniej przyglądają się temu, co „trafia na wagę”.

 

Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że na jednej ulicy ginęło nawet kilka włazów studzienkowych. Ginęły też elementy hydrantów, w tym pokrywy i osłony. Same w sobie urządzenia budowane są z różnych metali, począwszy od mosiądzu, po stal węglowa i aluminium. To wartościowy kąsek dla złomiarzy. 

 

– Od paru lat skala kradzieży jest znikoma, praktycznie niemierzalna w temacie infrastruktury ZWiK – informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. – Już dawno nie mieliśmy przypadku kradzieży, która stwarzałaby zagrożenie zdrowia czy życia. Wszelkie nieprawidłowości lub braki są na bieżąco uzupełniane – tłumaczy.

 

Pracownicy skupu złomów są wyczuleni na osoby, które kładą na „wagę” elementy, mogące pochodzić z kradzieży.

 

– Od kilku lat sytuacje, które budziły nasze wątpliwości, można liczyć na palcach jednej ręki – mówi Justyna Flis ze spółki Eko-Serwis, mającej skup złomu w Dolicach. – Bywało wcześniej, że na skup przywożono metal o wątpliwym pochodzeniu, tym bardziej nasze podejrzenia budziło to, że przywożono na skup przedmioty z oddalonych od naszego punktu miejscowości. Zawsze uczulamy pracowników, by zwracali uwagę na to, co trafia na wagę – dodaje.

 

Przyznaje, że w ostatnich latach problem rozkradania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej jest mniejszy, a jednym z powodów jest brak miejsc, gdzie rozkradzione elementy można sprzedać. Do tego na skupach złomu regularnie pojawiają się służby mundurowe, które kontrolują towar przyjęty przez skup.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Aktualności

Pożar w akademiku przy Szwoleżerów

Nowy rok akademicki jeszcze na dobre nie ruszył, a w jednym z...

Aktualności

Gdzie i jak zgłosić swój problem? Jest nowa wersja Alert Szczecin

Dziura w chodniku utrudnia dojazd do pracy albo martwią cię przepełnione śmietniki?...

Aktualności

Pożar domu na Skolwinie. Policja podała nowe informacje

W nocy z soboty (30.09) na niedzielę (1.09) doszło do groźnego pożaru...