Home Aktualności Sezon grzewczy ruszył na dobre. Stąd też mamy ciepło
AktualnościBiznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Sezon grzewczy ruszył na dobre. Stąd też mamy ciepło

110
wymienniki ciepłownicze - podstawowy i szczytowy
Wymienniki ciepłownicze - podstawowy i szczytowy w EcoGeneratorze.

Sezon grzewczy ruszył na dobre i EcoGenerator ma w tym swój udział. To dlatego, że częściowo ciepło, które trafia do mieszkań szczecinian, zostało wyprodukowane z odpadów komunalnych w naszej instalacji. „Jesteśmy jednym z ośmiu źródeł ciepła dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. ” – mówi Anna Folkman, rzeczniczka prasowa EcoGeneratora.

 

EcoGenerator to elektrociepłownia, w której paliwem są odpady komunalne szczecinian i nie tylko. Odpady te są spalane na ruszcie a powstałe w tym procesie spaliny, podgrzewają część wodno-parową kotła. To wytworzona w kotle para wodna o ciśnieniu 40 bar i temperaturze 400 stopni Celsjusza jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i właśnie energii cieplnej. EcoGenerator produkuje od 25 do 29 MWt.

– Woda ciepłownicza, która wpływa do naszego zakładu ma temperaturę około 50 stopni Celsjusza. Zimą podgrzewamy ją do około 105 stopni Celsjusza a latem do około 85 stopni. Dyspozytor z SEC jest w ciągłym kontakcie z naszym kierownikiem zmiany. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, interweniuje i zgłasza zapotrzebowanie na mocniejsze podgrzanie wody, a kiedy robi się cieplej, zleca by tę temperaturę obniżyć – tłumaczy Anna Folkman.

Zmiany temperatury wody ciepłowniczej osiąga się poprzez regulowanie jej przepływu przez wymienniki. To urządzenia, które mają postać płaszczowo-rurową. Znajdująca się w nich para wodna ogrzewa przepływającą w rurze wodę. Kiedy przepływ jest wolniejszy, woda podgrzewa się szybciej do wyższych temperatur, kiedy natomiast przepływ jest szybszy, amplituda temperatur jest mniejsza.

Powierzchnia wymiany ciepła to około 1 tys. metrów kwadratowych a instalacja może przepompować do 1 tys. metrów sześciennych wody na godzinę. Woda podgrzewana w EcoGeneratorze dostarczana jest do sieci ciepłowniczej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, a woda z sieci podgrzewa tę w instalacji centralnego ogrzewania oraz wodę wodociągową na potrzeby c.w.u w budynkach w Szczecinie. W okresie zimowym temperatura wody w kaloryferach powinna wynosić około 60 stopni Celsjusza, natomiast woda użytkowa (do kranów) podgrzewana jest maksymalnie do 55 stopni Celsjusza.

– Nasza dobra współpraca przynosi mieszkańcom Szczecina szereg korzyści, dzięki zapewnieniu stabilnego i ekonomicznego źródła ciepła – podkreśla Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. – EcoGenerator jest obecnie najtańszym producentem ciepła w mieście. Współpraca wyróżnia się także elastycznym podejściem ZUO do zaopatrzenia SEC w ciepło, co pozwala skutecznie optymalizować produkcję ciepła celem pokrycia bieżących potrzeb mieszkańców, bez kompromisów na jakości ani stabilności dostaw. Taka synergia pomiędzy partnerami wzmacnia lokalny system ciepłowniczy i przyczynia się do zwiększenia komfortu życia mieszkańców miasta.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Tak będą wyglądać nowe Gammy dla Szczecina. Umowa na ich dostawę podpisana

Umowę na dostawę 4 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych z opcją dokupienia 8 sztuk...

Ekologia i zdrowieAktualności

W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel

W szczecińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skończyły się zapasy krwi...

Aktualności

Teren dla rozwoju uczelni czy zyskowna inwestycja? „Mechanizm jak w kościele”

Uniwersytet Szczeciński miał szansę na ogromny krok naprzód. Skarb Państwa (reprezentowany przez...

AktualnościKulturaLifestyle

Taki będzie pierwszy weekend grudnia w Szczecinie!

W przeciwieństwie do poprzedniego weekendu, ten będzie niestety pochmurny i deszczowy. Jednak...