Home Kultura Roztańczony Teatr Letni. Z przytupem na ludowo!
Kultura

Roztańczony Teatr Letni. Z przytupem na ludowo!

84

Koncert zgromadził wielu miłośników polskiego folkloru. W ostatni weekend sierpnia na deskach Teatru Letniego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Występ w Szczecinie, to część trasy koncertowej z okazji 70-lecia istnienia zespołu.

 

Zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, który swój repertuar opiera na tradycji tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i zwyczajów. W ostatni weekend sierpnia miłośnicy folkloru byli świadkami jubileuszowego programu artystycznego z okazji 70-letnia istnienia Zespołu. Można było obejrzeć i usłyszeć autorskie dzieła Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki.

 

Szczecińska publiczność była zachwycona, tym bardziej, że zanim „Śląsk” pojawił się na scenie, próbki swoich możliwości zaprezentowali lokalni artyści, Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.

 

– To niezwykłe przeżycie występować na jednej scenie ze Śląskiem – mówi Ewa Ott-Kamińska, dyrektor artystyczny ZPiT Szczecinianie. – Dla nas to również uhonorowanie ciężkiej pracy, jaką wkładamy w rozwój naszego zespołu. Wiele możemy się, od siebie nawzajem nauczyć, zarówno w sferze organizacji, jak i warstwy artystycznej – tłumaczy.

 

To nie pierwszy raz, kiedy szczeciński zespół wystąpił na jednej scenie z tak uznaną marką świata folkloru. Wspólne występy ZPiT Szczecinianie odnotowali już wcześniej ze Śląskiem, Mazowszem, czy też podczas muzycznych spektakli braci Golców.

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

Noc w klimatach techno w Słowianinie

Noc z 21 na 22 czerwca będzie wyjątkowa dla Domu Kultury Słowianin....

KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która...

KulturaRozmowy

Dominika Mastalerczyk: „Śpiewać każdy może, ale nie każdy w chórze”

Dominika Mastalerczyk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dziś osób związanych z muzyką...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...