Home Kultura Roztańczony Teatr Letni. Z przytupem na ludowo!
Kultura

Roztańczony Teatr Letni. Z przytupem na ludowo!

27

Koncert zgromadził wielu miłośników polskiego folkloru. W ostatni weekend sierpnia na deskach Teatru Letniego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Występ w Szczecinie, to część trasy koncertowej z okazji 70-lecia istnienia zespołu.

 

Zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, który swój repertuar opiera na tradycji tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i zwyczajów. W ostatni weekend sierpnia miłośnicy folkloru byli świadkami jubileuszowego programu artystycznego z okazji 70-letnia istnienia Zespołu. Można było obejrzeć i usłyszeć autorskie dzieła Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki.

 

Szczecińska publiczność była zachwycona, tym bardziej, że zanim „Śląsk” pojawił się na scenie, próbki swoich możliwości zaprezentowali lokalni artyści, Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.

 

– To niezwykłe przeżycie występować na jednej scenie ze Śląskiem – mówi Ewa Ott-Kamińska, dyrektor artystyczny ZPiT Szczecinianie. – Dla nas to również uhonorowanie ciężkiej pracy, jaką wkładamy w rozwój naszego zespołu. Wiele możemy się, od siebie nawzajem nauczyć, zarówno w sferze organizacji, jak i warstwy artystycznej – tłumaczy.

 

To nie pierwszy raz, kiedy szczeciński zespół wystąpił na jednej scenie z tak uznaną marką świata folkloru. Wspólne występy ZPiT Szczecinianie odnotowali już wcześniej ze Śląskiem, Mazowszem, czy też podczas muzycznych spektakli braci Golców.

Powiązane artykuły

RozmowyKulturaLifestyle

„Siła kobiecej opowieści” w nowym cyklu Szczecinera

Szczeciner – Przestrzeń kobiet. To miasto i region tworzą w dużej mierze ciekawe...

Kultura

Witryna ze Szczecina. Wyjątkowa wystawa w miejscu dawnej kawiarni

Od dłuższego czasu lokal, w którym znajdowało się Cafe Berlin, stoi pusty....

Kultura

Raul Midón w Filharmonii w Szczecinie

W stolicy Pomorza Zachodniego usłyszymy dziś jazz na najwyższym poziomie. W poniedziałkowy...

Kultura

Jutro tańsze bilety na filmy

30 września w całej Polsce bilety w wybranych kinach będą kosztować 12...