Home Lifestyle We wrześniu szczecińscy seniorzy będą rządzić miastem
Lifestyle

We wrześniu szczecińscy seniorzy będą rządzić miastem

63

III edycja Tygodnia Inicjatyw Senioralnych odbędzie się od 11 do 17 września. W programie wiele wydarzeń m.in. koncerty, wystawy, warsztaty, ciekawe spotkania czy zwiedzanie instytucji kultury. Z roku na rok uczestników tej imprezy przybywa. 

 

Tydzień Inicjatyw Senioralnych rozpocznie się od corocznego Korowodu Kolorowych Kapeluszy, który przejdzie 11 września o godz. 11:00. Wystartuje na pl. Solidarności w pobliżu Filharmonii i przemaszeruje na Jasne Błonia. Tam o godz. 12:00 rozpoczną się Targi Senioralne i część oficjalna, podczas której Prezydent Piotr Krzystek symbolicznie przekaże uczestnikom klucze do bram miasta. Od tego momentu seniorzy będą rządzić Szczecinem. Ten barwny początek całego wydarzenia jest zapowiedzią najróżniejszych atrakcji, jakie czekają na szczecińskich seniorów i ich rodziny. Organizatorzy podkreślają, że z roku na rok pojawia się coraz więcej uczestników i wystawców.

 

– Sądzimy, że w tym roku może wziąć udział nawet 5 tysięcy najstarszych mieszkańców Szczecina – mówi Marcelina Błaszczyk z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS” oraz pracownik Centrum Seniora. – Włączamy do inicjatywy szczecińskie kluby seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Domy Pomocy Społecznej.  Zainteresowanych uczestników jest bardzo dużo.

 

Pokazuje to obszerny program III Tygodnia Inicjatyw Senioralnych, w którym znajdziemy np. wystawy prac malarskich, gry terenowe i planszowe, warsztaty taneczne, zajęcia z instruktorami (m.in. joga, thai chi, nauka języka migowego) i wiele innych aktywności. Na uwagę zasługuje potańcówka w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza czy zajęcia z projektowania własnych gier planszowych. Odbędą się też spotkania ze specjalistami, które uzbroją seniorów w praktyczną wiedzę – konsultacje pod hasłem „Przyjdź, jeśli masz problem z laptopem lub smartfonem” albo „Z e-receptą, e-skierowaniem i IKP po zdrowie”, a także 3-godzinny kurs komputerowy.

 

– Coraz więcej osób starszych korzysta z internetu i mediów społecznościowych – opowiada Marcelina Błaszczyk. – Są aktywni na Facebooku, Instagramie, ale też oczywiście szukają informacji w telewizji, radio i prasie. W ten sposób docierają do różnych instytucji, klubów, stowarzyszeń, które organizują aktywności dla seniorów. Potem sami się zachęcają i przekazują wiadomości na zasadzie „poczty pantoflowej”.

 

Organizatorzy podkreślają, jak ważne jest organizowanie wydarzeń dla najstarszych mieszkańców. Seniorzy mogą aktywnie spędzić czas oraz nawiązać znajomości w gronie równolatków. Coraz więcej miejsc i instytucji w Szczecinie organizuje wydarzenia i inicjatywy skierowane właśnie dla nich, także poza Tygodniem Inicjatyw Senioralnych. Wybór jest bardzo duży, a we wrześniu zobaczymy tylko fragment całorocznej działalności klubów i stowarzyszeń. To szczególnie istotne, bo niektórzy bez nich skazani byliby na samotność.

 

– Najważniejsze jest to, że seniorzy nie zostają sami w domach i chcą się integrować – tłumaczy Marcelina Błaszczyk. – Często osoby starsze nie mają już rodzin, bądź ich rodziny są tak zapracowane i zajęte, że muszą spędzać czas samotnie. A każdy z nas potrzebuje towarzystwa drugiego człowieka. Osoby starsze często szukają możliwości spędzenia czasu z innymi ludźmi. W tym pomagają aktywności organizowane m.in. przez Centrum Seniora w Szczecinie.

 

Szczecińskie Centrum Seniora istnieje od 2019 r. To przede wszystkim centrum informacji, gdzie każdy senior może otrzymać odpowiednią, darmową pomoc, włącznie z np. poradami prawnymi i psychologicznymi. Otwarte jest codziennie od 8:00 do 16:00.

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

LifestyleKultura

Męskie Granie już w ten weekend! Szykują się dwa dni pełne muzyki

Największa w Polsce trasa koncertowa wraca do Szczecina. Już w piątek i...

LifestyleKultura

Come With Us Festival – dwa dni świetnej rozrywki

Polana przy Teatrze Letnim była prawdziwym epicentrum energetycznej muzyki i sztuki –...

LifestyleKultura

Szykuje się niesamowity weekend! Sprawdź, co czeka na nas od piątku do niedzieli

Przed nami pierwszy weekend lipca, który zapowiada się niesamowicie atrakcyjnie. Oto, co...