Home Rozmowy Radosław Janukiewicz: Sport kształtuje, uczy rywalizacji, a my jako ludzie rywalizujemy z kimś przez całe życie
RozmowySport

Radosław Janukiewicz: Sport kształtuje, uczy rywalizacji, a my jako ludzie rywalizujemy z kimś przez całe życie

433

Radek Janukiewicz ponownie w szkołach i przedszkolach! Znany piłkarz Pogoni Szczecin odwiedza placówki oświatowe w Szczecinie i zachęca młodzież do aktywności. Pytamy go projekt Trenuję z Radkiem!

 

 

Mocno zaangażowałeś się w promowanie aktywności wśród najmłodszych szczecinian. Dzieci w szkołach i przedszkolach są zafascynowane możliwością spotkania Ciebie i wspólnymi zajęciami.

– W tym roku wystartowaliśmy z czwartą edycją Trenuje z Radkiem Janukiewiczem. Akcja ma na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do sportu i aktywnego ruchu. Żyjemy w epoce smartfonów i chcemy, aby zamiast bezsensownego siedzenia na tego typu urządzeniach, dzieci aktywnie spędzały czas. Sport kształtuje sylwetkę i charakter, uczy rywalizacji, a my jako ludzie rywalizujemy z kimś przez całe życie.

 

Jesteś legendą Pogoni. To ułatwia Ci pracę z młodzieżą?

– Bez przesady z tą legendą. Jestem byłym zawodnikiem Pogoni Szczecin i bardziej jestem znany wśród rodziców dzieci niż samych dzieci. Najważniejszym czynnikiem, który ułatwia mi pracę z dziećmi jest fakt, że od ponad trzech lat szkolę dzieciaki w kilku akademiach piłkarskich w Szczecinie i okolicach

 

Jak prowadzisz zajęcia? Jak zachęcasz młodzież do aktywności?

– Jeśli chodzi o prowadzenie zajęć to jest ona uzależniona od wieku dzieci. Maluszki potrzebują formy zabawy, współzawodnictwa np. poprzez rożnego rodzaju wyścigi lub tory przeszkód. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to tu jest pełne pole do popisu. Można zrobić z nimi trening praktycznie z każdego ze sportów drużynowych. To, że grałem zawodowo w piłkę nożną, a teraz w futsal nie oznacza, że nie znam zasad np. siatkówki, piłki ręcznej, bądź koszykówki. Najważniejsze w tym wszystkim są chęci i zaangażowanie w treningu.

 

Gdybyś miał polecić rodzicowi wysłanie dziecka na zajęcia sportowe w Szczecinie. Jaka by to była dyscyplina? Bo przecież nie samą piłką można żyć!

– Nie chciałbym polecać jakiejkolwiek z dyscyplin. Tu rola rodzica jest ogromna. To rodzice mają swoje pociechy na co dzień. Oni widzą, jakie dziecko ma pasje i predyspozycje. Najważniejsza w tym wszystkim jest chęć ze strony dziecka, trzeba wybrać tak, aby dana dyscyplina sportu dawała mu wiele radości.

Powiązane artykuły

LifestyleRozmowy

Restauracyjka na gastronomicznej pustyni. Dlaczego Tutaj jest właśnie tutaj?

Większość szczecinian jest na Krzekowie jedynie przejazdem. Szczególnie zimą niewielu się w...

Sport

Wilki rozszarpały Niemców. Są o krok od awansu w Lidzie Mistrzów FIBA!

By realnie myśleć o wyjściu z grupy Ligi Mistrzów FIBA, ten mecz...

Sport

Po 3000 złotych kary dla każdego kibica Wilków Morskich

Stargardzcy funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn, którzy podczas przejazdu zorganizowanej grupy kibiców na...

Sport

Wyszli z autobusu i od razu zagrali. Przegrali okrutnie ten mecz

Była nawet obawa, że do pojedynku nie dojdzie, ale na dwadzieścia minut...