Home Zdrowie i środowisko Pszczoły przejęły szczecińskie wodociągi. W ulach żyją już miliony zapylaczy
Zdrowie i środowisko

Pszczoły przejęły szczecińskie wodociągi. W ulach żyją już miliony zapylaczy

161
pszczoły przejęły szczecińskie wodociągi. w ulach żyją już miliony zapylaczy
fot. ZWiK

Ponad 80 uli i nawet 80 tysięcy pszczół w każdym z nich. Szczecińskie wodociągi od kilku lat stają się prawdziwym azylem dla zapylaczy, a liczba pszczelich rodzin stale rośnie. Teraz ZWiK zapowiada kolejne ekologiczne działania i edukacyjne wydarzenia dla mieszkańców.

Tam, gdzie na co dzień produkowana i dostarczana jest woda dla mieszkańców Szczecina, tętni także inne życie. Na terenach należących do szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji swoje miejsce znalazły tysiące pszczół, które z roku na rok czują się tam coraz lepiej.

Dziś w różnych lokalizacjach ZWiK stoi już ponad 80 uli. Każdy z nich może zamieszkiwać nawet 80 tysięcy owadów, co oznacza, że na terenach wodociągów żyją już miliony małych zapylaczy. Pszczoły zadomowiły się m.in. przy Zakładzie Produkcji Wody „Świerczewo”, przy ulicy Łącznej, a także na Skolwinie i w Zdrojach.

20 maja, czyli w Światowy Dzień Pszczół, wodociągowcy przypominają, że ochrona tych owadów to dziś jeden z kluczowych elementów dbania o środowisko. Naukowcy od lat alarmują bowiem, że liczba zapylaczy gwałtownie spada, a bez nich funkcjonowanie ekosystemów i produkcja żywności byłyby zagrożone.

— Teren ZWiK sprzyja pszczołom i ich rozwojowi. To doskonała i bezpieczna lokalizacja dla nich, mogą spokojnie pracować — mówi Justyna Hyża, opiekunka uli w Zdrojach.

Jak podkreśla spółka, wsparcie dla pszczelarzy nie ogranicza się jedynie do udostępniania miejsca pod ule. To także sposób na aktywizację mieszkańców i realne działania ekologiczne. Rozległe tereny należące do wodociągów, rozsiane po całym Szczecinie, okazały się idealnym schronieniem dla pszczelich rodzin.

Efekty tej współpracy można dosłownie posmakować. W ubiegłym roku pszczoły mieszkające na terenach ZWiK wyprodukowały kilkadziesiąt kilogramów miodu. To właśnie ten naturalny miód trafia między innymi do lemoniady serwowanej podczas wydarzeń organizowanych przez wodociągowców.

To jednak dopiero początek. ZWiK wspólnie z pszczelarzami zapowiada nowe akcje ekologiczne i edukacyjne skierowane do mieszkańców Szczecina. Organizatorzy zachęcają, by wypatrywać ich podczas kolejnych miejskich wydarzeń plenerowych.

Powiązane artykuły

szpital odpowiada po demolce na sor-ze. „widzicie minutę, my przeżywamy to każdego dnia”
Zdrowie i środowisko

Szpital odpowiada po demolce na SOR-ze. „Widzicie minutę, my przeżywamy to każdego dnia”

Po głośnym incydencie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1...

kuchnia restauracja
Zdrowie i środowisko

Szczecin głównym ogniskiem wirusowego zapalenia. Sanepid przestrzega branżę gastronomiczną

W województwie zachodniopomorskim gwałtownie rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu...

będzie można wejść do gigantycznego jelita. niedziela zdrowia na pomorzanach
Zdrowie i środowisko

Będzie można wejść do gigantycznego jelita. Niedziela Zdrowia na Pomorzanach

13-metrowe jelito, bezpłatne badania profilaktyczne i porady specjalistów – takiej atrakcji medycznej...

medyczna rewolucja w szczecinie. szpital na pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie
Zdrowie i środowisko

Medyczna rewolucja w Szczecinie. Szpital na Pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie

To przełom nie tylko dla Szczecina, ale i światowej medycyny. Uniwersytecki Szpital...