Home Ekologia i zdrowie Psia joga w Szczecinie. Jak puchate czworonogi pomagają walczyć ze stresem?
Ekologia i zdrowieLifestyle

Psia joga w Szczecinie. Jak puchate czworonogi pomagają walczyć ze stresem?

61

Czy można połączyć jogę – pełną wyciszenia, spokoju i skupienia – z energiczną i psotliwą naturą psów? Nauczycielka jogi Agata Surdy potwierdza, że te dwa światy pasują do siebie idealnie. Pies podczas praktyki może być czymś znacznie więcej, niż tylko nazwą podstawowej asany (pozycji w jodze). 

 

Psia joga to nowy trend, który w Polsce powoli zdobywa coraz większą popularność. W Polsce takie zajęcia odbywają się np. w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W Szczecinie puppies yogę prowadzi Agata Surdy – nauczycielka jogi z 15-letnim doświadczeniem, od 5 lat prowadząca swoją własną szkołę. 

 

To rodzaj dogoterapii, podczas której kontakt ze zwierzęciem działa na uczestników kojąco i rozluźniająco. Część ćwiczeniowa nie różni się niczym od standardowych zajęć jogi. Pojawiają się jedynie przerwy na interakcje z czworonogami, które kręcą się cały czas wokół uczestników. Najważniejszy jest jednak wpływ na to co się dzieje w głowie – obecność psów pozwala szybciej zwalczyć stres, wyciszyć się, odpłynąć. 

 

– To nie jest tylko moda, bo joga z psami ma po prostu dużo sensu – tłumaczy Agata Surdy. – Ma bardzo silne działanie relaksujące i terapeutyczne, które działa natychmiast. Przy biegających po sali białych kulkach, miziających się i przytulających, nie da się długo myśleć o codziennych troskach.

 

Te białe kulki to psy rasy samojed, ale na zajęciach pojawiają się także szpice miniaturowe. To zwierzęta o bardzo przyjaznym charakterze, uwielbiające kontakt z ludźmi. Zdarza się, że bywają zaczepne na swój sympatyczny sposób, np. ciągną za paski do ćwiczeń. Jest to jednak pozytywne rozproszenie, które odgrywa podczas ćwiczeń swoją rolę. Pozwala zapomnieć, zostawić w tyle problemy.

 

– Jestem wielką wielbicielką psów i kocham psy – opowiada Agata Surdy. – Z propozycją prowadzenia psiej jogi wyszła do mnie znajoma, prowadząca hodowlę. Nie zastanawiałam się długo, bo wiedziałam jakim skutecznym lekiem na smutek i ból potrafią być psy. Przekazują swoją pozytywną energię i wyciszają kotłujące się w głowie myśli.

 

Szczecińskie zajęcia z psiej jogi będą odbywały się raz w miesiącu. Na razie przeważają na nich panie, jednak panowie coraz częściej przekonują się do ćwiczeń. Przytulającym się białym kulkom po prostu trudno się oprzeć, niezależnie od płci.

Powiązane artykuły

RozmowyKulturaLifestyle

„Siła kobiecej opowieści” w nowym cyklu Szczecinera

Szczeciner – Przestrzeń kobiet. To miasto i region tworzą w dużej mierze ciekawe...

Lifestyle

Rusza Oktoberfest Szczecin 2023. Mamy dla Was sporo smacznych informacji!

Czy piwo to złocisty, gorzki trunek, który nie każdemu przypada do gustu,...

Ekologia i zdrowie

Wilk Kamyk z Międzyzdrojów złapany. O zwierzęciu mówiła cała Polska

Wilk Kamyk grasował w Międzyzdrojach od końca lipca. Wczoraj wieczorem został złapany...

Ekologia i zdrowie

Plaga much na Pomorzanach. Owady mają coraz lepsze warunki do bytowania

Mieszkańcy Pomorzan od kilku dni skarżą się na duże ilości much w...