Czym jest ścianka biologiczna czynna? To pojęcie nie jest znane wielu osobom. Jednak dla drzew ma ono istotne znaczenie.
W trakcie robót związanych z wykonaniem chodnika wzdłuż ul. Wapiennej po geodezyjnym wytyczeniu przebiegu ciągu pieszego stwierdzono kolizję z rosnącym tuż przy nowo planowanym chodniku dębem szypułkowym.
– Kolizja polega na koniecznej ingerencji robót ziemnych w strukturę systemu korzeniowego oraz zbliżenie chodnika do pnia drzew. W celu zachowania drzewa bez uszczerbku w jego dobrej fizjologii konieczne jest miejscowe zawężenie chodnika i zabezpieczenie jego bryły korzeniowej. Zrealizowano to za pomocą wykonania tzw. ścianki biologicznie czynnej zabezpieczającej drzewo oraz jego ewentualną ingerencję w nowo wybudowanej infrastruktury – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.
Ścianka biologiczna oprócz palisady (która zostanie wykonana w najbliższych dniach) zaopatrzona została w organiczne składniki odżywcze dla dębu (m.in. mikoryza, kwasy humusowe) co pozwoli na szybką odbudowę korzeni, które zostały częściowo usunięte podczas realizacji robót.