Home Ekologia i zdrowie PRZERAŻAJĄCE DANE! Właśnie opublikowano rzetelne analizy na temat skali katastrofy odrzańskiej w 2022 roku 
Ekologia i zdrowie

PRZERAŻAJĄCE DANE! Właśnie opublikowano rzetelne analizy na temat skali katastrofy odrzańskiej w 2022 roku 

891
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Brzeg rzeki usłany martwymi rybami, małżami i ślimakami. Fot. Łukasz Ławicki

W dolnej Odrze zginęło prawie 90% małży i ślimaków wodnych oraz 3,3 mln ryb. Straty w ichtiofaunie na całym odcinku Odry dotkniętym katastrofą wyniosły 1 650 ton, co stanowi 60% biomasy ryb. To liczby z publikacji o skutkach ubiegłorocznej katastrofy odrzańskiej, która właśnie ukazała się w renomowanym czasopiśmie naukowym Science of the Total Environment (STOTEN).

 

W recenzowanym czasopiśmie Science of the Total Environment opublikowano właśnie artykuł na temat strat w populacjach ryb i mięczaków w dolnej Odrze podczas ubiegłorocznej katastrofy.

 

Badania autorów wskazują, że zginęło 65 mln (88%) małży z rodziny skójkowatych, prawie 150 mln (85%) ślimaków wodnych, głównie skrzelodysznych i 3,3 mln ryb (1 025 ton). Straty w ichtiofaunie na całym odcinku Odry dotkniętym katastrofą oszacowano na 1 650 ton, co stanowi 60% biomasy ryb.

 

Komentując 95% śmiertelność populacji rodzimego gatunku małża – szczeżui pospolitej autorzy ostrzegają o ryzyku wypełniania niszy po gatunku rodzimym i dalszego rozprzestrzeniania się w Odrze inwazyjnej szczeżui chińskiej, której populacja zmniejszyła się podczas katastrofy tylko o 15%.

 

Autorzy zwracają uwagę, że katastrofa ekologiczna o takiej skali śmiertelności organizmów wodnych nie była wcześniej udokumentowana w tej części Europy. Rekomendują całkowicie odmienne niż w forsowanej przez polski rząd specustawie odrzańskiej zalecenia dotyczące rewitalizacji ekosystemu Odry: wstrzymanie budowy lub odbudowy budowli regulacyjnych, poprawa monitoringu, rozpoczęcie renaturyzacji oraz wdrożenie rozwiązań mających na celu zminimalizowanie spływu biogenów i zrzutów wód zasolonych z przemysłu i zakładów górniczych.

 

Publikacja to efekt współpracy naukowców (dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska, prof. US, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku, Uniwersytet Szczeciński, dr Dominik Marchowski, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN), ekspertów (Łukasz Ławicki, Eco-Expert Szczecin) oraz ekologów skupionych w Koalicji Ratujmy Rzeki (Jacek Engel, Fundacja Greenmind, Ewa Drewniak, Klub Przyrodników i Karol Ciężak, Towarzystwo na rzecz Ziemi).

 

Link do publikacji:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969723065257

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zaczyna się montaż. Pierwsze podziemne śmietniki na Starym Mieście będą lada moment

Trzy podziemne pojemniki na szkło, tworzywa sztuczne i papier zostaną zainstalowane przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...