Home Biznes i inwestycje Powstaje Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, zbudują kompostownię bioodpadów
Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstaje Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, zbudują kompostownię bioodpadów

235

Powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu to kolejny krok w stronę uruchomienia ekologicznej i bezpiecznej kompostowni bioodpadów, która będzie ważnym uzupełnieniem miejskiego systemu gospodarowania odpadami. 

 

– Szczecińskie Centrum Biorecyklingu powołane. To nasza ekologiczna i bezpieczna kompostownia odpadów. Dziś podpisano akt notarialny w tej sprawie – informuje prezydent Piotr Krzystek. – Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie bioodpady mają największy wagowo odsetek odpadów zbieranych selektywnie. I w dodatku ciągle rośnie. Tym samym musimy patrzeć w przyszłość. Bez swojej biokompostowni trudno będzie nam spełnić wymagania prawne dot. recyklingu. By uchronić miasto przed karami wybór może być tylko jeden. We współpracy z Remondis przy ul. Gdańskiej postawimy nowoczesny zakład.

Po przetworzeniu biodopadów końcowym produktem będzie kompost. Oczywiście na sprzedaż. To będzie znakomite uzupełnienie systemu odbioru odpadów w Szczecinie, który dziś jest oceniany jako jeden z lepszych w Polsce.

Bioodpady stanowią największy wagowo odsetek odpadów selektywnie gromadzonych i odbieranych z terenu Szczecina – ok. 20 tys. ton rocznie.  Obecnie są one w większości transportowane do dwóch instalacji oddalonych od Szczecina o kilkadziesiąt kilometrów: w Leśnie Górnym i Łęczycy. Odbywa się to w ramach porozumień z Gminą Police i Gminą Stargard. To rozwiązanie generuje jednak duże koszty i nie gwarantuje bezpieczeństwa.

– Stały przyrost masy bioodpadów, wzrastające koszty obecnego zagospodarowania tej frakcji, to tylko niektóre argumenty za budową własnej biokompostowni – mówi Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. – Bez rozwiązania kwestii przetwarzania bioodpadów nie da się również osiągnąć właściwych poziomów recyklingu, do czego, zgodnie z ustawą, zobowiązane są wszystkie gminy w Polsce.  Wyzwanie jest duże, bo wymagany poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych rośnie skokowo: od 35 proc. w roku bieżącym do 65 proc. w roku 2035.  Na gminy, którym się nie uda, nakładane będą karty pieniężne.

Odpowiedzią na te bolączki ma być Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, czyli ekologiczna i bezpieczna biokompostownia, zajmująca się przetwarzaniem szczecińskich bioodpadów. Jest to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasto Szczecin i REMONDIS Szczecin. Dzisiaj oficjalnie powołana została spółka, która zajmie się realizacją tego zadania.

Wkład Miasta stanowi działka przy ul. Gdańskiej. Powstanie tam kompostownia tunelowa o wydajności 40 tys. ton rocznie. Kompostownia będzie w pełni zhermetyzowana, w 100 proc. spełniająca wymogi najlepszej dostępnej technologii oraz wymagania konkluzji BAT w zakresie przetwarzania odpadów na każdym z jego etapów, bez uciążliwości dla najbliższego otoczenia. Oznacza to, że cały proces przetwarzania bioodpadów będzie zamknięty – od momentu ich przyjęcia, do momentu wyjazdu produktu gotowego, czyli kompostu.

Zakres planowanej działalności instalacji sprowadza się do przetwarzania selektywnie zebranych bioodpadów w specjalistycznych tunelach, gdzie następuje proces kompostowania. Celem całego procesu jest wytworzenie certyfikowanego kompostu – środka poprawiającego właściwości gleby, bogatego w substancje organiczne i niewydzielającego przykrych zapachów, który może być następnie sprzedany np. rolnikom.

Planowany termin zrealizowania inwestycji i uruchomienia instalacji to przełom 2025/2026 r., a szacowane koszty to 80 mln zł.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualności

Szczecińscy strażacy będą mieli nową siedzibę. Właśnie wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny

Za trzy lata strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 będą pracować w...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przetargi na sprzęt diagnostyczny pod lupą CBA. Służby weszły do dwóch szpitali w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina,...

Biznes i inwestycjeAktualności

Prace ruszyły! Drzewa zostaną przesadzone, a potem wybudują kładkę

Prace przygotowawcze na terenie budowy kładki nad ulicą Strugą ruszyły. Dotyczą one...

Biznes i inwestycjeAktualności

Mamy kolejne zielone torowisko w Szczecinie. To fragment torów na Nabrzeżu Wieleckim

Na przebudowywanej trasie „szóstki” pomiędzy przystankami „Wyszyńskiego” i „Dworcowa” zbudowano torowisko w...