Home Zdrowie i środowisko Ponad 228 ton śmieci wyciągniętych z Odry. Rekordowa akcja pokazała skalę problemu
Zdrowie i środowisko

Ponad 228 ton śmieci wyciągniętych z Odry. Rekordowa akcja pokazała skalę problemu

197
ponad 228 ton śmieci wyciągniętych z odry. rekordowa akcja pokazała skalę problemu
mat. organizatorów

Ponad 31 tysięcy wolontariuszy z Polski, Niemiec i Czech ruszyło nad Odrę oraz jej dopływy, by posprzątać rzeki i nadrzeczne tereny. Efekt tegorocznej Akcji Czysta Odra robi ogromne wrażenie – uczestnicy zebrali aż 228 ton odpadów.

Piąta edycja inicjatywy odbywała się od 21 marca do 30 kwietnia i objęła aż 114 gmin w sześciu województwach. Sprzątano nie tylko samą Odrę, ale także m.in. Wartę, Bóbr, Pełcznicę czy Nysę Kłodzką. Do działań włączyły się również miejscowości po niemieckiej i czeskiej stronie rzeki.

– Z roku na rok liczba uczestników rośnie, co pokazuje coraz większą świadomość ekologiczną mieszkańców – podkreśla Przemysław Przybylski z Credit Agricole, współorganizatora akcji.

Wśród odpadów dominowały plastikowe opakowania, szkło oraz odpady budowlane i przemysłowe. Wolontariusze wyciągali z rzek i terenów nadrzecznych także zużyte opony, stare hulajnogi miejskie, lodówki, elementy statków, a nawet zardzewiałe rowery. Łącznie zebrano aż 980 opon.

Tegoroczna akcja pokazała również nowy problem związany z systemem kaucyjnym. Organizatorzy zauważają, że wyraźnie zmniejszyła się liczba plastikowych butelek i puszek, jednak wciąż ogromnym problemem pozostają szklane opakowania, które nie są objęte systemem zwrotu.

– Odra to wspólna przestrzeń życia mieszkańców. Każdy z nas ma realny wpływ na jej stan i to, jak będzie wyglądać za kilka lat – mówi ekolog Dominik Dobrowolski, współorganizator wydarzenia.

Akcja Czysta Odra od kilku lat łączy działania ekologiczne z edukacją mieszkańców. Organizatorzy podkreślają, że celem nie jest jedynie jednorazowe sprzątanie, ale przede wszystkim zmiana codziennych nawyków i budowanie odpowiedzialności za środowisko.

W organizację tegorocznej edycji zaangażowały się samorządy, organizacje ekologiczne oraz instytucje publiczne, a wydarzenie odbywało się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Powiązane artykuły

szpital odpowiada po demolce na sor-ze. „widzicie minutę, my przeżywamy to każdego dnia”
Zdrowie i środowisko

Szpital odpowiada po demolce na SOR-ze. „Widzicie minutę, my przeżywamy to każdego dnia”

Po głośnym incydencie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1...

kuchnia restauracja
Zdrowie i środowisko

Szczecin głównym ogniskiem wirusowego zapalenia. Sanepid przestrzega branżę gastronomiczną

W województwie zachodniopomorskim gwałtownie rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu...

będzie można wejść do gigantycznego jelita. niedziela zdrowia na pomorzanach
Zdrowie i środowisko

Będzie można wejść do gigantycznego jelita. Niedziela Zdrowia na Pomorzanach

13-metrowe jelito, bezpłatne badania profilaktyczne i porady specjalistów – takiej atrakcji medycznej...

medyczna rewolucja w szczecinie. szpital na pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie
Zdrowie i środowisko

Medyczna rewolucja w Szczecinie. Szpital na Pomorzanach ma pierwsze takie urządzenie na świecie

To przełom nie tylko dla Szczecina, ale i światowej medycyny. Uniwersytecki Szpital...