Home Aktualności Polsko-niemieckie leczenie nowotworów
AktualnościZdrowie i środowisko

Polsko-niemieckie leczenie nowotworów

192
leczenie nowotworów

Pomorski Uniwersytet Medyczny i szpital przy Arkońskiej wspólnie z lekarzami z niemieckiego Greifswaldu i medykami z Gdańska i Krakowa leczą dzieci i młodzież z chorobami onkologicznymi. Formalnie współpraca rozpoczęła się niedawno, nieformalnie medycy współpracują już od wielu lat. Projekt Polsko-Niemieckiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania to przede wszystkim wymiana doświadczeń.

Transgraniczny projekt to połączenie sił i wiedzy polskich i niemieckich lekarzy. A to ma gwarantować większe szanse na wyzdrowienie. W 2019 roku Profesor Holger Lode z Kliniki Uniwersyteckiej w Greifswaldzie i profesor Tomasz Urasiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uruchomili „Temicare”,czyli „Telemedycznie zintegrowane polsko-niemieckie centrum onkologii i hematologii dziecięcej w Euroregionie Pomeranii”. Najważniejszy cel to leczenie złośliwych nowotworów i chorób krwi u dzieci i młodzieży z regionu po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Teraz dołączają kolejne placówki. Także lekarze z Gdańska dołączają do transgranicznej telemedycyny.

Leczenie w „Temicare”oparte jest na telemedycynie, transgraniczne centrum onkologii dziecięcej. Dzięki transgranicznej współpracy szansa na wyleczenie dziecka cierpiącego na chorobę nowotworową wynosi 80 procent.

Jak wygląda to w praktyce? Raz w tygodniu lekarze ze szpitali uniwersyteckich w Greifswaldzie i Szczecinie, Szpitala Uniwersyteckiegow Gdańsku i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie omawiają diagnozy i opcje leczenia, a w razie potrzeby konsultują się również z rodzicami, bo w projekcie duży nacisk kładziony jest nie tylko na samo leczenie, ale i wsparcie dla rodziców.

Transgraniczna telemedycyna zainteresowała nie tylko lekarzy, ale i studentów i pielęgniarki, którzy regularnie biorą udział we wspólnych szkoleniach, bo ważnym celem projektu jest leczenie przyszłych medyków. Służy temu m.in. fakultatywny przedmiot studiów Onkologia Dziecięca na Universitätsmedizin Greifswald, w trakcie których odbywają się cotygodniowe seminaria z udziałem lekarzy ze Szczecina, Krakowa i Gdańska.

– Dzięki przedmiotowi fakultatywnemu mogłam poszerzyć swoją wiedzę na temat ważnych chorób onkologicznych u dzieci, a także ich rozwoju, diagnostyki i leczenia. Mogłam również poprawić swoje umiejętności w zakresie technicznego języka angielskiego poprzez anglojęzyczne seminaria i prezentacje przypadków medycznych, a jednocześnie dowiedzieć się o współpracy transgranicznej z polskimi szpitalami za pośrednictwem TEMICARE 2.0. Wiele spostrzeżeń, które zdobyłam podczas kursu, jeszcze bardziej rozbudziło moje zainteresowanie onkologią dziecięcą i wzmocniło mój pomysł na późniejszą pracę w tej dziedzinie. Pokazało mi to również, jak pomocna może być wymiana pomysłów z kolegami z polskich szpitali, z którymi prowadzimy telemedyczne dyskusje na temat przypadków i omawiamy kolejne kroki w terapii – tłumaczy Helena Heilke, absolwentka kierunku.

Lekarze pracują teraz nad wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. w obszarze VR i sztucznej inteligencji w leczeniu małych pacjentów.

Do projektu niedawno dołączył Szpital Uniwersytecki w Gdańsku a wkrótce dołączy także Asklepios Klinikum Uckermark.

Ale nie samym leczeniem Temicare żyje i tradycyjnie już w okresie świątecznym ogłasza konkurs plastyczny „Moje wymarzone święta”. Prace należy wysyłać do 30 listopada 2024r.W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci i młodzież mieszkająca w Niemczech lub w Polsce, pod warunkiem, że ich rodzice lub opiekunowie wyrażą zgodę na udział.

 

Powiązane artykuły

długi weekend, wzmożony ruch i kontrole na drogach
Aktualności

Długi weekend, wzmożony ruch i kontrole na drogach

Trwa długi czerwcowy weekend, który – przy sprzyjającej, letniej pogodzie – zachęca...

kolejny etap przebudowy al. powstańców wielkopolskich. autobusy pojadą inaczej
Aktualności

Kolejny etap przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich. Autobusy pojadą inaczej

Mieszkańców Szczecina czekają kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wszystko za sprawą...

czy dzieci są bezpieczne nad polskim morzem? sanepid już to sprawdził
Aktualności

Czy dzieci są bezpieczne nad polskim morzem? Sanepid już to sprawdził

Letni wypoczynek nad Bałtykiem to dla wielu rodzin z Polski klasyka wakacyjnego...

fałszywe dolary w centrum szczecina. trzech mężczyzn trafiło do aresztu
Aktualności

Fałszywe dolary w centrum Szczecina. Trzech mężczyzn trafiło do aresztu

Szczeciński sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trzech mężczyzn podejrzanych o próbę wprowadzenia...