Pomorski Uniwersytet Medyczny i szpital przy Arkońskiej wspólnie z lekarzami z niemieckiego Greifswaldu i medykami z Gdańska i Krakowa leczą dzieci i młodzież z chorobami onkologicznymi. Formalnie współpraca rozpoczęła się niedawno, nieformalnie medycy współpracują już od wielu lat. Projekt Polsko-Niemieckiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania to przede wszystkim wymiana doświadczeń.
Transgraniczny projekt to połączenie sił i wiedzy polskich i niemieckich lekarzy. A to ma gwarantować większe szanse na wyzdrowienie. W 2019 roku Profesor Holger Lode z Kliniki Uniwersyteckiej w Greifswaldzie i profesor Tomasz Urasiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uruchomili „Temicare”,czyli „Telemedycznie zintegrowane polsko-niemieckie centrum onkologii i hematologii dziecięcej w Euroregionie Pomeranii”. Najważniejszy cel to leczenie złośliwych nowotworów i chorób krwi u dzieci i młodzieży z regionu po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Teraz dołączają kolejne placówki. Także lekarze z Gdańska dołączają do transgranicznej telemedycyny.
Leczenie w „Temicare”oparte jest na telemedycynie, transgraniczne centrum onkologii dziecięcej. Dzięki transgranicznej współpracy szansa na wyleczenie dziecka cierpiącego na chorobę nowotworową wynosi 80 procent.
Jak wygląda to w praktyce? Raz w tygodniu lekarze ze szpitali uniwersyteckich w Greifswaldzie i Szczecinie, Szpitala Uniwersyteckiegow Gdańsku i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie omawiają diagnozy i opcje leczenia, a w razie potrzeby konsultują się również z rodzicami, bo w projekcie duży nacisk kładziony jest nie tylko na samo leczenie, ale i wsparcie dla rodziców.
Transgraniczna telemedycyna zainteresowała nie tylko lekarzy, ale i studentów i pielęgniarki, którzy regularnie biorą udział we wspólnych szkoleniach, bo ważnym celem projektu jest leczenie przyszłych medyków. Służy temu m.in. fakultatywny przedmiot studiów Onkologia Dziecięca na Universitätsmedizin Greifswald, w trakcie których odbywają się cotygodniowe seminaria z udziałem lekarzy ze Szczecina, Krakowa i Gdańska.
– Dzięki przedmiotowi fakultatywnemu mogłam poszerzyć swoją wiedzę na temat ważnych chorób onkologicznych u dzieci, a także ich rozwoju, diagnostyki i leczenia. Mogłam również poprawić swoje umiejętności w zakresie technicznego języka angielskiego poprzez anglojęzyczne seminaria i prezentacje przypadków medycznych, a jednocześnie dowiedzieć się o współpracy transgranicznej z polskimi szpitalami za pośrednictwem TEMICARE 2.0. Wiele spostrzeżeń, które zdobyłam podczas kursu, jeszcze bardziej rozbudziło moje zainteresowanie onkologią dziecięcą i wzmocniło mój pomysł na późniejszą pracę w tej dziedzinie. Pokazało mi to również, jak pomocna może być wymiana pomysłów z kolegami z polskich szpitali, z którymi prowadzimy telemedyczne dyskusje na temat przypadków i omawiamy kolejne kroki w terapii – tłumaczy Helena Heilke, absolwentka kierunku.
Lekarze pracują teraz nad wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. w obszarze VR i sztucznej inteligencji w leczeniu małych pacjentów.
Do projektu niedawno dołączył Szpital Uniwersytecki w Gdańsku a wkrótce dołączy także Asklepios Klinikum Uckermark.
Ale nie samym leczeniem Temicare żyje i tradycyjnie już w okresie świątecznym ogłasza konkurs plastyczny „Moje wymarzone święta”. Prace należy wysyłać do 30 listopada 2024r.W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci i młodzież mieszkająca w Niemczech lub w Polsce, pod warunkiem, że ich rodzice lub opiekunowie wyrażą zgodę na udział.