Spółka ORLEN Neptun dostała 5 nowych koncesji energetyki wiatrowej. Oznacza to, że turbiny wyprodukowane w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który ma ruszyć pod koniec I półrocza przyszłego roku, będą przeznaczone dla 5 nowych farm na Bałtyku. Szacuje się, że te projekty, przygotowywane do aukcji w 2025 roku, będą miały łączną moc 5,2 GW.
4 z 5 projektów będzie zlokalizowanych przy Ławicy Odrzańskiej pomiędzy Świnoujściem a Koszalinem, a ostatni z nich przy Ławicy Słupskiej w pobliżu Łeby i Choczewa, gdzie zlokalizowano odpowiednio port serwisowy i lądową stację odbiorczą. Ten ostatni obszar graniczy z miejscem, gdzie ma powstać farma wiatrowa o mocy do 1200 MW Baltic Power, którą Grupa ORLEN realizuje we współpracy z kanadyjskim partnerem Northland Power.
– Zgodnie z przepisami, od momentu wygrania aukcji do wybudowania projektu powinno upłynąć nie więcej niż 7 lat, co oznacza, że ten projekt, jeśli wygra tą aukcję, wejdzie w fazę budowy w 2030 roku, by pierwszy prąd popłynął do domów w 2032 roku – powiedział PAP prezes zarządu ORLEN Neptun Janusz Bil.
Terminal offshore w Świnoujściu
Budowany obecnie świnoujski terminal offshore, który zostanie uruchomiony pod koniec I półrocza 2025 roku w tamtejszym porcie, będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Starym Kontynencie. Został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie statki, nawet te największe typu jack-up i heavy lift, przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok. 15 MW.
Jego oferta będzie obejmowała zarówno rozładunek i załadunek oraz składowanie elementów wykorzystywanych do budowy farm offshore. Dodatkowo infrastruktura będzie tak przygotowana, aby przyjmować nadbudówki morskich stacji transformatorowych.
Docelowo wydajność instalacyjna terminala w Świnoujściu wyniesie ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Pracować tu będzie 100 osób.