Home Kultura Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z wkładem w oscarowy film
Kultura

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z wkładem w oscarowy film

222
apolonia, apolonia
Kadr z filmu "Apolonia Apolonia"

Film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob został wymieniony w oscarowych „shortlistach” w kategorii najlepszy film dokumentalny. Muzykę do filmu nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

 

23 stycznia ogłoszone zostaną nominację do tegorocznych Oscarów. Na ten moment jednak przedstawione zostały tzw. ”shortlisty”, które wymieniają ewentualnych kandydatów. I, mimo iż najbardziej typowany polski film „Chłopi” nie został wzięty pod uwagę, to szczecinianie nie mają powodu do smutku. „Apolonia, Apolonia” Lei Glob, czyli duńsko-polska produkcja, nie dość, że została wpisana w listę potencjalnych kandydatów, to posiada w obsadzie artystów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Produkcja jest dość ściśle związana z Pomorzem Zachodnim, koproducentem jest Fundusz Filmowy Pomerania Film. Autorem muzyki do filmu jest Jonas Struck, który wraz ze szczecińskimi artystami pod batutą maestro Norberta Twórczyńskiego nagrali filmowy soundtrack. Dyrygenta można poznać, gdyż wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Edukacji Muzycznej. Pełnił również funkcję asystenta dyrygenta w dwóch największych instytucjach muzycznych Szczecina, czyli w Operze na Zamku, jak i w Filharmonii im. M. Karłowicza. Jednak fakt, że tytułowa Apolonia ma polskie korzenie a w dodatku jej babcia pochodziła ze Szczecina, świetnie reklamował film. Do tego stopnia, że 25 października 2023 w złotej sali Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbyła się szczecińska premiera, a na wydarzeniu, obecna była reżyserka, jak i główna bohaterka – Apolonia Sokol.

– Jako dziecko przyjeżdżałam do Szczecina ją odwiedzać (babcie), dobrze to wspominam, choć w tamtych czasach mocno się wyróżniałam — byłam brunetką z ciemnymi oczami, mówiłam w innym języku…” – mówią Marta Krupińska z Apolonią Sokol w wywiadzie dla Glamour.

O czym jest „Apolonia, Apolonia”? Film opowiada historię Apolonii Sokol, jednej ze sztandarowych artystek sztuki malarstwa nowoczesnego. Młoda duńska reżyserka Lei Glob rusza do Paryża, aby nakręcić film dokumentalny o młodej paryskiej artystce. Między kobietami rodzi się przyjaźń, która uwieczniana jest przez 12 lat w obiektywie kamery reżyserki. Apolonia

rozpoczyna podróż po świecie, szukając nie tylko szczęścia, ale i swojego miejsca, akceptacji i prostej odpowiedzi na pytanie: „co to znaczy być outsiderką”?

Film miał premierę 13 listopada 2022 i jest dostępny na platformach streamingowych.

 

Filip Grzebień

 

 

 

 

Powiązane artykuły

KulturaSport

Bardziej o Górniku, czy o Śląsku? Jak z „Chopcami” rzecz się miała? 

Jedni powiedzą, że to jest opowieść o legendzie na piłkarskiej mapie Polski,...

Kultura

Hrabiny dają radę…

Zasadniczy problem z „Hrabinami” jest taki, że nie można kupić na nie...

Kultura

“Jest bosko, po raz pierwszy gram w Jazzmencie”. Pierwszy koncert Szczecin Jazz Festiwal za nami

Wczorajsza sobota bez wątpienia zapiszę się w pamięci szczecinian. Całe miasto po...

Kultura

Hrabiny wróciły. Fragmenty książki „MY HRABINY. Myślę, więc zapisałam” na łamach szczecinera

Hrabiny powracają. Podwójnie: w kolejnym spektaklu „Hrabiny przodem” oraz w wydaniu książkowym!...