Home Kultura Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z wkładem w oscarowy film
Kultura

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z wkładem w oscarowy film

246
apolonia, apolonia
Kadr z filmu "Apolonia Apolonia"

Film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob został wymieniony w oscarowych „shortlistach” w kategorii najlepszy film dokumentalny. Muzykę do filmu nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

 

23 stycznia ogłoszone zostaną nominację do tegorocznych Oscarów. Na ten moment jednak przedstawione zostały tzw. ”shortlisty”, które wymieniają ewentualnych kandydatów. I, mimo iż najbardziej typowany polski film „Chłopi” nie został wzięty pod uwagę, to szczecinianie nie mają powodu do smutku. „Apolonia, Apolonia” Lei Glob, czyli duńsko-polska produkcja, nie dość, że została wpisana w listę potencjalnych kandydatów, to posiada w obsadzie artystów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Produkcja jest dość ściśle związana z Pomorzem Zachodnim, koproducentem jest Fundusz Filmowy Pomerania Film. Autorem muzyki do filmu jest Jonas Struck, który wraz ze szczecińskimi artystami pod batutą maestro Norberta Twórczyńskiego nagrali filmowy soundtrack. Dyrygenta można poznać, gdyż wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Edukacji Muzycznej. Pełnił również funkcję asystenta dyrygenta w dwóch największych instytucjach muzycznych Szczecina, czyli w Operze na Zamku, jak i w Filharmonii im. M. Karłowicza. Jednak fakt, że tytułowa Apolonia ma polskie korzenie a w dodatku jej babcia pochodziła ze Szczecina, świetnie reklamował film. Do tego stopnia, że 25 października 2023 w złotej sali Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbyła się szczecińska premiera, a na wydarzeniu, obecna była reżyserka, jak i główna bohaterka – Apolonia Sokol.

– Jako dziecko przyjeżdżałam do Szczecina ją odwiedzać (babcie), dobrze to wspominam, choć w tamtych czasach mocno się wyróżniałam — byłam brunetką z ciemnymi oczami, mówiłam w innym języku…” – mówią Marta Krupińska z Apolonią Sokol w wywiadzie dla Glamour.

O czym jest „Apolonia, Apolonia”? Film opowiada historię Apolonii Sokol, jednej ze sztandarowych artystek sztuki malarstwa nowoczesnego. Młoda duńska reżyserka Lei Glob rusza do Paryża, aby nakręcić film dokumentalny o młodej paryskiej artystce. Między kobietami rodzi się przyjaźń, która uwieczniana jest przez 12 lat w obiektywie kamery reżyserki. Apolonia

rozpoczyna podróż po świecie, szukając nie tylko szczęścia, ale i swojego miejsca, akceptacji i prostej odpowiedzi na pytanie: „co to znaczy być outsiderką”?

Film miał premierę 13 listopada 2022 i jest dostępny na platformach streamingowych.

 

Filip Grzebień

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeKulturaOn i Ona Turystyka

Szukali spokoju, a są w centrum uwagi. „Trochę się tego nie spodziewaliśmy”

Sylwia i Hieronim Rzeppa prowadzili niewielki biznes w Polsce, zajmowali się dystrybucją...

Kultura

Wielki finał już w weekend. Choreografia ze wszystkich stron świata

Już w najbliższą sobotę finał Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego z udziałem najlepszych młodych...

Biznes i inwestycjeKultura

Książnica z nominacją w prestiżowym konkursie architektów

Stargardzianie od dawna wiedzą, że ich biblioteka jest miejscem wyjątkowym, a teraz...

LifestyleKultura

Dwa dni niezwykłej imprezy na tarasach Teatru Letniego

Już w pierwszy weekend lipca polana przy Teatrze Letnim zatętni w nocy...