Szczecińska nekropolia to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko naszego kraju ale i Europy. Cmentarz Centralny posiada niezwykle bogatą przeszłość i położony jest na rozległym terenie. Pokonanie tego ogromnego, skrywającego w sobie wiele historii, obszaru w jednym dniu jest niemożliwe. Dlatego Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” proponuje spacer po jego najstarszej części.
Szczeciński Cmentarz Centralny znaczenie wyróżnia się na tle innych nekropolii w Polsce, bowiem otrzymał miano największego. Liczy sobie przeszło 100 lat, a na tych 172 ha pochowano ponad 300 tys. zmarłych. Mówi się również, że jest to trzecia (lub czwarta) największa nekropolia w Europie. Przewodniczka Joanna Olszowska podczas spaceru opowie, skąd wynikają te rozbieżności. Zaprezentowane zostaną również najciekawsze nagrobki zarówno te polskie, jak i poniemieckie.
– Nie da się zwiedzić całego Cmentarza w całości. Nie da się zobaczyć i pokazać wszystkiego, zawsze to musi być wybiórczo, więc tutaj skupiamy się na tej części lewej, czyli: Brama główna, kaplica, Oś Widokowa, Lapidarium (bo tam po lewej stronie są bardzo ciekawe rzeczy). Będzie też historia tego, jak powstał cmentarz, skąd się wziął, dlaczego jest największy i o tym właśnie dlaczego jest wyjątkowy, bo to nie jest zwykły cmentarz. O atrakcyjności i wyjątkowości tego miejsca też będę mówić – zdradza Joanna Olszowska.
Spacer rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 11.00 przy Bramie głównej Cmentarza. Przewodniczyć będzie Joanna Olszowska, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na spacerze obecna będzie także tłumaczka Natalia Podkolzina, która zadba o to, by społeczność ukraińska również mogła zagłębić się w historię szczecińskiego Cmentarza.