Home Aktualności Odkryj bogatą historię szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Stowarzyszenie proponuje spacer po jego najstarszej części 
Aktualności

Odkryj bogatą historię szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Stowarzyszenie proponuje spacer po jego najstarszej części 

873

Szczecińska nekropolia to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko naszego kraju ale i Europy. Cmentarz Centralny posiada niezwykle bogatą przeszłość i położony jest na rozległym terenie. Pokonanie tego ogromnego, skrywającego w sobie wiele historii, obszaru w jednym dniu jest niemożliwe. Dlatego Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” proponuje spacer po jego najstarszej części. 

Szczeciński Cmentarz Centralny znaczenie wyróżnia się na tle innych nekropolii w Polsce, bowiem otrzymał miano największego. Liczy sobie przeszło 100 lat, a na tych 172 ha pochowano ponad 300 tys. zmarłych. Mówi się również, że jest to trzecia (lub czwarta) największa nekropolia w Europie. Przewodniczka Joanna Olszowska podczas spaceru opowie, skąd wynikają te rozbieżności. Zaprezentowane zostaną również najciekawsze nagrobki zarówno te polskie, jak i poniemieckie. 

– Nie da się zwiedzić całego Cmentarza w całości. Nie da się zobaczyć i pokazać wszystkiego, zawsze to musi być wybiórczo, więc tutaj skupiamy się na tej części lewej, czyli: Brama główna, kaplica, Oś Widokowa, Lapidarium (bo tam po lewej stronie są bardzo ciekawe rzeczy). Będzie też historia tego, jak powstał cmentarz, skąd się wziął, dlaczego jest największy i o tym właśnie dlaczego jest wyjątkowy, bo to nie jest zwykły cmentarz. O atrakcyjności i wyjątkowości tego miejsca też będę mówić – zdradza Joanna Olszowska. 

Spacer rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 11.00 przy Bramie głównej Cmentarza. Przewodniczyć będzie Joanna Olszowska, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na spacerze obecna będzie także tłumaczka Natalia Podkolzina, która zadba o to, by społeczność ukraińska również mogła zagłębić się w historię szczecińskiego Cmentarza. 

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...