Home Historia O tych wydarzeniach nie można zapomnieć. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Historia

O tych wydarzeniach nie można zapomnieć. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

114

Z dniem 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL  Auschwitz – obozu koncentracyjnego utworzonego przez niemieckich nazistów w 1940 roku na obrzeżach miasta Oświęcimia. Jest to symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa. W celu upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzone jest święto Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowione w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 

 

Auschwitz-Birkenau stało się symbolem terroru i ludobójstwa, a bezpośrednią przyczyną  jego powstania była powiększająca się liczba masowo aresztowanych Polaków. Pierwsi aresztanci dotarli do obozu 14 czerwca 1940 roku. Szacuje się, że od katorżniczej pracy i niehumanitarnych warunków zginęło tam ponad milion ludzi.

Hołd ofiarom Zagłady oddał m.in. Krzysztof Męciński, Naczelnik Oddziału Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Kwiaty złożone zostały pod pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a także w miejscu dawnej polickiej filii KL Stutthof. Tam liczba osób więzionych wynosiła blisko dwa tysiące. Byli to nie tylko Polacy ale także Rosjanie, Litwini, Łotysze czy Francuzi.

Przez okres trwania drugiej wojny światowej z rąk niemieckiego okupanta życie straciło około osiemnaście milionów ludzi. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest nie tylko ku uczczeniu pamięci ofiar, ale także w celu przypomnieniu tragicznych wydarzeń i zwróceniu uwagi na to, by historia nigdy się nie powtórzyła.  

 

Powiązane artykuły

AktualnościHistoria

Duet to szczecińska legenda. Wielu zakochanych spędzało tam czas

  Miejsce o niepowtarzalnym klimacie, z wieloletnimi tradycjami i – co najważniejsze...

EdukacjaHistoria

Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości

Szczecin, jako miasto z niezwykle bogatą historią, skrywa w sobie wiele niesamowitych...

HistoriaMotoryzacja

Zabytkowy, niskopodłogowy tramwaj ze Szczecina turystycznym hitem w Poznaniu 

Komunikacja tramwajowa w Szczecinie może się pochwalić barwną i ciekawą historią –...

HistoriaW regionie

Niespodziewane odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Archeolodzy w akcji

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poinformowało o kolejnym archeologicznym odkryciu. W trakcie przebudowy...