Home Historia Nurkowie Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji prowadzili poszukiwania na Rusałce
Historia

Nurkowie Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji prowadzili poszukiwania na Rusałce

3.4k

Szukali „Czapli” – rzeźby, która zaginęła wiele lat temu. Poszukiwań w akwenie podjął się policjant z KWP w Szczecinie nadkom. dr Marek Łuczak wraz z Pomorskim Towarzystwem Historycznym oraz zespół nurków z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie. Dla policjantów była to możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w realnych warunkach przy poszukiwaniu zaginionej rzeźby.

W połowie lat 70. XX wieku, gdy rozpoczęła się̨ budowa Teatru Letniego w Parku Kasprowicza, projektant obiektu Zbigniew Abrahamowicz zaproponował rzeźbiarce Annie Paszkiewicz wykonanie rzeźby plenerowej na Jeziorze Rusałka. Pomnik ze sztucznego kamienia – Czaple, ustawiono na przełomie 1975/1976 pomiędzy sztuczną wyspą a mostem japońskim. Rzeźba prawdopodobnie zaginała już w 1976 roku.

Policjant pisząc tekst do nowego wydania swojej książki o dzielnicach Szczecina – Pogodno, Łękno i widząc zdjęcie ocenił, że waga rzeźby to 350 kg.  Anna Paszkiewicz – autorka rzeźby twierdzi, że waga rzeźby to 450-500 kg, gdyż̇ użyto mocnych zbrojeń i ciężkiej podstawy̨, by wyważyć rzeźbę̨. Oznaczało to jednak, że przy tej wadze raczej nikt jej nie ukradł. Stała przy samym brzegu, a że mierzyła 2,5 metra wysokości wystarczyło ją przechylić́ i wrzucić́ do wody, gdzie przy tym ciężarze poszła od razu na dno.

Po załatwieniu wszystkich formalności – zgody Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie wystąpiono o zgodę do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie o wykorzystanie zespołu nurków z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie. Dla policjantów była to możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w realnych warunkach przy poszukiwaniu zaginionej rzeźby. Zgoda urzędu konserwatora zabytków była konieczna ponieważ Park Kasprowicza wraz z Jeziorem Rusałka został wpisany 13 grudnia 1994 do rejestru zabytków.

Analizie poddano nieliczne zachowane zdjęcia pomnika, rozkład cieni latarni na wodzie uwzględniając porę dnia i roku i wytypowano miejsce, gdzie mogła stać rzeźba. Następnie brzeg jeziora Pomorskie Towarzystwo Historyczne sprawdziło dronem. W wodzie przy brzegu widoczne były bloki kamieni, cegły i warstwy śmieci. Wytypowano wówczas kamienne elementy widoczne w wodzie.

Następnie rozpoczęto poszukiwania z udziałem nurków, którzy sprawdzili spad przy brzegu jeziora na odcinku 100 metrów. Jezioro zostało sztucznie utworzone w 1885 roku, po pogłębieniu bagiennego terenu przy jeziorze Rusałka i spiętrzeniu wód strumienia Osówka. Jezioro liczy ok. 670 metrów długości i ok. 70 metrów szerokości, nieznana była jednak głębokość jeziora. Okazało się, że jest to dość płytki zbiornik o głębokości 1,5 metra w odległości 10 metrów od brzegu jeziora. Podczas prac sprawdzono pas południowego skraju jeziora o szerokości 10 metrów wgłąb jeziora i długości 100 m. Oprócz elementów ławek, betonowych śmietników i płyt, którymi umacniano nabrzeże rzeźby nie odnaleziono. Prawdopodobnie albo została skradziona albo została przeniesiona w inną lokalizację jeziora.

Rzeźba jest własnością Gminy Miasto Szczecin, stanowiła część zespołu amfiteatru w Parku Kasprowicza. Jeżeli ktoś zna losy „Czapli” zaginionych 50 lat temu proszony jest o przekazanie informacji do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie

Powiązane artykuły

HistoriaSportWspomnieniaZ archiwum Szczecinera

Zanim pojawiła się Pogoń…

Pogoń Szczecin jest dla kibiców marką wyjątkową. Niezależnie od osiąganych wyników ligowych...

AktualnościHistoriaInspiration

Szczecin Floating Garden i markowi przyjaciele – numer specjalny naszego czasopisma już wkrótce!

W najbliższych dniach ukaże się numer specjalny naszego czasopisma – Magazynu Miłośników...

HistoriaZ archiwum Szczecinera

O wielkich manewrach i „dniach cesarskich” w Szczecinie.

Miłośnicy historii z pewnością znają skrót „CK”. To symbol pewnej epoki, estetyki,...

AktualnościHistoria

Zabytkowe samochody zawładnęły szczecińskimi ulicami

Sobota upływa w Szczecinie pod znakiem Nocy Muzeów. Z tej okazji, jak...