Home Historia Nie żyje ppłk Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”. Miał 97 lat
HistoriaWspomnienia

Nie żyje ppłk Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”. Miał 97 lat

199
Foto FB/paczkadlabohatera

Wczoraj, w wieku 96 lat, na wieczną wartę odszedł podpułkownik Zbigniew Piasecki, pseudonim „Czekolada”. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych fundacja „Nie zapomnij o nas”.

 

Zbigniew Piasecki urodził się 27 maja 1927 roku w Warszawie, jednak dzieciństwo spędził na Kresach Wschodnich, ponieważ jego ojciec służył w 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Podobnie jak wielu jego rówieśników został wychowany w duchu umiłowania ojczyzny i walki o jej wolność i niepodległość, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dlatego jako jedenastolatek został harcerzem, a w 1942 roku wstąpił do Szarych Szeregów i Armii Krajowej

Jako powstaniec warszawski walczył w VII Batalionie „Ruczaj” i Batalionie „Miłosz”, został lekko ranny podczas walk w okolicach placu Trzech Krzyży. Podobnie jak wielu warszawiaków został wypędzony z miasta po kapitulacji powstania. To właśnie podczas tej wędrówki po raz pierwszy uciekł Niemcom. Ci szybko go złapali i umieścili w obozie pracy w Oleśnicy (niem. Oels). Następnie zbiegł w stronę Kielc, gdzie również został schwytany i osadzony w tamtejszym więzieniu. Ale do trzech razy sztuka – w styczniu 1945 roku udało mu się uciec po raz kolejny, tym razem skutecznie. Całą wojenny okres życia Piaseckiego opisał Przemysław Benken w książce pt. „Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. <<Czekolada>>”

W Szczecinie zamieszkał w 1951 roku, choć początkowo miał to być tylko przystanek w drodze na Zachód. Aż do 1974 roku nie przyznawał się do członkostwa w Armii Krajowej, mimo że stosunek władz komunistycznych do tej największej armii podziemnej w okupowanej Europie uległ znacznej poprawie na fali odwilży poststalinowskiej, a później też wydarzeń z października 1956 roku.

Swoje zawodowe życie związał z przemysłem morskim – pracował w Szczecińskiej Stoczni Rzecznej i Biurze Projektów Budownictwa Morskiego, na emeryturę przeszedł w 1987 roku. W latach osiemdziesiątych XX wieku działał w NSZZ „Solidarność”, a później także w szczecińskim Stowarzyszeniu „Katyń”.

Za swoją działalność na polu walki niepodległościowej i opozycji antykomunistycznej został w 2009 roku odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Zbigniewa Piaseckiego odbędzie się w piątek o godzinie 12:30 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Powiązane artykuły

AktualnościHistoria

Duet to szczecińska legenda. Wielu zakochanych spędzało tam czas

  Miejsce o niepowtarzalnym klimacie, z wieloletnimi tradycjami i – co najważniejsze...

EdukacjaHistoria

Jakie tajemnice skrywa w sobie Szczecin? Najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję podążać za śladami jego przeszłości

Szczecin, jako miasto z niezwykle bogatą historią, skrywa w sobie wiele niesamowitych...

HistoriaMotoryzacja

Zabytkowy, niskopodłogowy tramwaj ze Szczecina turystycznym hitem w Poznaniu 

Komunikacja tramwajowa w Szczecinie może się pochwalić barwną i ciekawą historią –...

KulturaWspomnienia

Wielka strata dla szczecińskiego teatru. Nie żyje ceniony aktor

Świat szczecińskiej kultury i teatru okrył się żałobnym kirem. Nie żyje Wiesław...