Home Aktualności Nasza przyszłość w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Szukają odpowiedzi
Aktualności

Nasza przyszłość w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Szukają odpowiedzi

150

W piątek 23 lutego 2024 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie zorganizowana zostanie debata pod nazwą „W przeddzień” poświęcona sytuacji w Ukrainie dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. To dobra okazja do skonfrontowania się z faktami i opiniami innych. 

 

Wojna w Ukrainie toczy się nieprzerwanie od dwóch lat, prowadząc do licznych problemów, których skutki odczuwamy codziennie. Świat, który znaliśmy sprzed 24 lutego 2022 r. prawdopodobnie nigdy już nie wróci. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, trwający konflikt militarny i jego konsekwencje coraz częściej wzbudzają ogólne niezadowolenie w społeczeństwie. Nastroje te bywają przyczynkiem do licznych dyskusji i podziałów. Muzeum Narodowe w Szczecinie wszystkim zainteresowanym daje możliwość skonfrontowania się z różnymi opiniami i zaprasza do debaty. 

W czasie spotkania głos zabiorą: Artur Balazs, członek opozycji demokratycznej, dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. pomocy Ukrainie, generał Marek Ojrzanowski oraz Jan Syrnyk, szef Związku Ukraińców w Polsce oddziału w Szczecinie.

Tematyka poruszana podczas debaty będzie bardzo różnorodna, omówionych zostanie wiele wątków, co w czasach szerzącej się dezinformacji może okazać się ważnym doświadczeniem. Szybkość przepływu wiadomości oraz fakt, że niekiedy odbywa się to w niekontrolowany sposób, powoduje, że często – nie mając pełnego obrazu złożoności problemu – wygłaszamy krzywdzące opinie. Udział w debacie oraz okazja do wysłuchania osób kompetentnych może pomóc zrozumieć zawiłości konfliktu. 

– W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja na świecie zmieniła się: wybuchły nowe konflikty, pojawiły się spory w nowych obszarach np. te dotyczące rynku zbytu towarów rolnych. Pomoc militarna dla Ukrainy momentami staje pod znakiem zapytania. Co przyniesie przyszłość, czy i jak można ograniczyć zagrożenia – m.in. o tym będą dyskutować zaproszeni goście w debacie otwartej, do udziału w niej zapraszamy wszystkich zainteresowanych – informują organizatorzy. 

W chwili, gdy nie umiemy zatrzymać szerzącej się agresji, a rosyjskie władze grożą eskalacją konfliktu całej Europie Zachodniej, warto być świadomym działań podejmowanych przez agresora i nie ulegać emocjom, które tworzą się pod ich wpływem. 

Debata odbędzie się 23 lutego o 17:00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...