Home Aktualności 38 228 interwencji. Straż Miejska podsumowała rok
Aktualności

38 228 interwencji. Straż Miejska podsumowała rok

155

Telefon dzwoni co dwie minuty, tysiące interwencji, mandatów, szkolenia dzieci, działania na rzecz osób bezdomnych, wspólne patrole z innymi służbami, m.in. przy zabezpieczaniu wielu imprez, które ruszyły z pełną parą po covidowej przerwie – wylicza działania w 2023 roku rzeczniczka szczecińskiej Straży Miejskiej, Joanna Wojtach.

 

45% interwencji w Śródmieściu, kolejnych 30% w zachodniej części miasta, najmniej – na północy Szczecina. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły wykroczeń z zakresu ruchu drogowego.

– Na 30 073 zgłoszeń, w tym 20 706 telefonicznych, aż 59 % dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Efekt to 38 228  interwencji i kontroli z zakresu ruchu drogowego – wylicza Joanna Wojtach.

Na kolejnej pozycji najczęstszych zgłoszeń telefonicznych (16%) były sprawy związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, dalej uplasowały się sprawy dotyczące czystości i spraw porządkowych, zwierząt w mieście, zanieczyszczania powietrza i spalania odpadów.

– Straż miejska w Szczecinie szczyci się  się też prowadzoną od 17 lat profilaktyką w szkołach i przedszkolach – mówi Joanna Wojtach. – To ta część działalności funkcjonariuszy, która nie budzi emocji. Zrealizowano 1 290 prelekcji w placówkach oświatowych, w których uczestniczyło 29 680 najmłodszych mieszkańców miasta.

W 2023 roku przypadła 30-rocznica przekształcenia szczecińskiej Straży Miejskiej w samodzielną jednostkę budżetową. Przez poprzedzające to wydarzenie dwa lata  strażnicy miejscy funkcjonowali w strukturach Urzędu Miasta Szczecin, często zwano ich wtedy Strażą Prezydencką. Przez te w sumie 32 lata przeszli długą drogę i transformację, zarówno pod względem wizualnym, jak i przede wszystkim kompetencyjną.

– Jedno nie zmieniło się od lat: zostali powołani do strzeżenia porządku i ładu publicznego i na straży tego porządku stoją i dzisiaj. A dzisiaj to ponad 140 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych i informuje Joanna Wojtach.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...