Policjanci ze Stargardu aresztowali 16-latka oraz jego 17-letniego kolegę, którzy włamali się do sklepu na terenie miasta. Sprawcy zostali zatrzymani tuż po dokonaniu przestępstwa. Nastolatkowie są przykładem na to jak prawo może różnie traktować osoby w bardzo podobnym wieku. O losie jednego zdecyduje sąd rodzinny, drugiemu grozi 10 lat pozbawienia wolności.
O włamaniu na terenie miasta został powiadomiony dyżurny stargardzkiej komendy policji. Ze zgłoszenia wynikało, że sprawcy poprzez wybicie szyby dostali się do środka sklepu, gdzie dokonali kradzieży metalowej kasetki z pieniędzmi.
Policjanci natychmiast udali się na miejsce interwencji. Szybko ustalili rysopis nastoletnich sprawców i rozpoczęli poszukiwania.
– Już po kilkudziesięciu minutach na ulicy Konopnickiej policyjny patrol zauważył młodego mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi jednego ze sprawców. Nieletni został zatrzymany i doprowadzony do jednostki policji – informuje asp. Justyna Siwarska, oficer prasowy KPP w Stargardzie. – Już we wstępnej rozmowie przyznał się do kradzieży z włamaniem, gdyż, jak twierdził, potrzebował pieniędzy.
Tego samego dnia został zatrzymany drugi ze sprawców kradzieży z włamaniem. Funkcjonariusze aresztowali 17-letniego mieszkańca Stargardu w jego miejscu zamieszkania. W toku czynności udało się policjantom odzyskać część skradzionego mienia.
Sprawa jest dobrym przykładem na to, jak nawet drobna różnica wieku może skutkować innym traktowaniem w świetle prawa. 16-latek został przesłuchany przez funkcjonariuszy z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii stargardzkiej komendy w charakterze sprawcy czynu karalnego. O jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny. 17-latek będzie natomiast odpowiadał jak osoba dorosła i usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
– Sąd rodzinny, który zajmuje się sprawami nieletnich, zawsze kieruje się dobrem nieletniego, a jego działania ukierunkowane są w pierwszej kolejności na zastosowaniu takich środków, aby zachowanie nieletniego uległo poprawie. W sytuacji, gdy sprawca ukończy 17 lat, ponosi już odpowiedzialność karną przewidzianą w kodeksie karnym – czytamy na stronie Polskiej Policji. – Jedyną taryfą ulgową, którą przewiduje kodeks karny dla sprawcy występku po ukończeniu 17 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia, jest zastosowanie przez sąd zamiast kary środków wychowawczych, leczniczych albo poprawczych przewidzianych dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.