Home W regionie Nastoletni przestępcy włamali się do sklepu w Stargardzie
W regionie

Nastoletni przestępcy włamali się do sklepu w Stargardzie

111

Policjanci ze Stargardu aresztowali 16-latka oraz jego 17-letniego kolegę, którzy włamali się do sklepu na terenie miasta. Sprawcy zostali zatrzymani tuż po dokonaniu przestępstwa. Nastolatkowie są przykładem na to jak prawo może różnie traktować osoby w bardzo podobnym wieku. O losie jednego zdecyduje sąd rodzinny, drugiemu grozi 10 lat pozbawienia wolności.

 

O włamaniu na terenie miasta został powiadomiony dyżurny stargardzkiej komendy policji. Ze zgłoszenia wynikało, że sprawcy poprzez wybicie szyby dostali się do środka sklepu, gdzie dokonali kradzieży metalowej kasetki z pieniędzmi. 

 

Policjanci natychmiast udali się na miejsce interwencji. Szybko ustalili rysopis nastoletnich sprawców i rozpoczęli poszukiwania.

 

– Już po kilkudziesięciu minutach na ulicy Konopnickiej policyjny patrol zauważył młodego mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi jednego ze sprawców. Nieletni został zatrzymany i doprowadzony do jednostki policji – informuje asp. Justyna Siwarska, oficer prasowy KPP w Stargardzie. – Już we wstępnej rozmowie przyznał się do kradzieży z włamaniem, gdyż, jak twierdził, potrzebował pieniędzy.

 

Tego samego dnia został zatrzymany drugi ze sprawców kradzieży z włamaniem. Funkcjonariusze aresztowali 17-letniego mieszkańca Stargardu w jego miejscu zamieszkania. W toku czynności udało się policjantom odzyskać część skradzionego mienia. 

 

Sprawa jest dobrym przykładem na to, jak nawet drobna różnica wieku może skutkować innym traktowaniem w świetle prawa. 16-latek został przesłuchany przez funkcjonariuszy z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii stargardzkiej komendy w charakterze sprawcy czynu karalnego. O jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny. 17-latek będzie natomiast odpowiadał jak osoba dorosła i usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

– Sąd rodzinny, który zajmuje się sprawami nieletnich, zawsze kieruje się dobrem nieletniego, a jego działania ukierunkowane są w pierwszej kolejności na zastosowaniu takich środków, aby zachowanie nieletniego uległo poprawie. W sytuacji, gdy sprawca ukończy 17 lat, ponosi już odpowiedzialność karną przewidzianą w kodeksie karnym – czytamy na stronie Polskiej Policji. – Jedyną taryfą ulgową, którą przewiduje kodeks karny dla sprawcy występku po ukończeniu 17 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia, jest zastosowanie przez sąd zamiast kary środków wychowawczych, leczniczych albo poprawczych przewidzianych dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.

Powiązane artykuły

W regionie

Mieszkańcy oburzeni wycinką. Czy to było konieczne?

Kasztanowiec, klon i dwa jesiony poszły pod topór. Mieszkańcy są oburzeni twierdząc,...

W regionie

Trwa policyjna obława. Podejrzany o usiłowanie zabójstwa może być uzbrojony i niebezpieczny

Poszukiwania mają związek z incydentem, do którego doszło w nocy. Jak przekazano,...

W regionie

Radny straci mandat? Żąda tego wojewoda

Wczoraj do Rady Miasta w Goleniowie wpłynęło pismo w którym wojewoda wzywa...

W regionie

Nastoletni bandyci dotkliwie pobili dwie osoby. Zaczęło się od rzuconej śnieżki

Sąd na wniosek policjantów i prokuratora ze Szczecinka zdecydował o trzymiesięcznym areszcie...