Home Aktualności Na Warszewie spłonął elektryk? „W Szczecinie od lat nie było przypadku takiego pożaru” – mówią strażacy
AktualnościMotoryzacja

Na Warszewie spłonął elektryk? „W Szczecinie od lat nie było przypadku takiego pożaru” – mówią strażacy

331

Wczoraj przy ul. Szczecińskiej na Warszewie płonął samochód. To zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu, które zostało opublikowane w serwisie społecznościowym na stronie „Szczecin się zmienia”. W kilku komentarzach internauci przesądzili – to na pewno elektryk, bo one się często palą. Tylko że ani to elektryk, ani to prawda, że tego typu pojazdy częściej płoną. 

 

„Kolejny efekt mody na elektryki.”, „Masakra z tymi elektrykami. Bardzo niebezpieczne auta.” „Tak to się pali tylko eletryk” – to kilka z komentarzy pod postem z nagraniem płonącego samochodu. Okazuje się jednak, że z pewnością tak nie palą się tylko pojazdy z napędem elektrycznym. Dowód? Otóż na filmie widać samochód na gaz.

 

– Samochód, który spłonął wczoraj na terenie Warszewa, był zasilany za pomocą instalacji LPG – informuje st. kapt. Franciszek Goliński, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie. – Gaszenie samochodów z taką instalacją nie stanowi większego wyzwania dla strażaków, jest nawet prostsze niż w przypadku samochodów spalinowych. 

 

Pomyłka mogłaby się zdarzyć, gdyby co jakiś czas na ulicach Szczecina płonął samochód z instalacją elektryczną. Straż pożarna nie odnotowała jednak takiej sytuacji od lat.

 

– W ostatnich latach, kiedy odnotowujemy zwiększenie liczby samochodów elektrycznych na ulicach, nie było na terenie Szczecina pożaru samochodu elektrycznego – mówi st. kapt. Franciszek Goliński.

 

Potwierdzają to ogólnopolskie statystyki Państwowej Straży Pożarnej. Jak pokazuje baza danych Systemu Wspomagania Decyzji PSP w 2022 r. było 7305 przypadków pożarów samochodów w Polsce, z czego tylko 7 to pojazdy z napędem elektrycznym, co stanowi 0,09%. Oczywiście należy pamiętać o tym, że elektryki wciąż są wyraźną mniejszością wśród aut na drogach, ale statystyki nie wykazują zwiększonego ryzyka ich pożarów w porównaniu z pojazdami spalinowymi.

 

Wiele przypadków rzekomych pożarów elektryków w mediach, okazywało się później nieprawdą. Tak jak w tym wypadku najczęściej były to po prostu samochody spalinowe lub jak na Warszewie z instalacją LPG.

Powiązane artykuły

Aktualności

Szczeciński Jarmark z atrakcjami

Weź udział w grze, wyjdź na spacer z przewodnikiem lub zrób sobie...

Aktualności

Zostań motorniczym! Opisujemy, jak wygląda kurs i co warto wiedzieć

Jak wygląda kurs na motorniczego? Składa się z dwóch części – teoretycznej...

Aktualności

Przygotuj się na mróz. 5 porad od ZWiK, które pozwolą uniknąć zimowych awarii

Temperatury właściwie z dnia na dzień spadły poniżej zera, a zima jak...

Aktualności

Mówił, że ze sobą skończy, bo dała mu kosza. Policja zastała go w…

29-latek ze Szczecina postawił na nogi całą swoją rodzinę i policjantów z...