Home Aktualności Mniej wypadków, więcej ofiar. To były bezpieczne wakacje?
Aktualności

Mniej wypadków, więcej ofiar. To były bezpieczne wakacje?

18

Policjanci miejskiej i wojewódzkiej Komendy Policji podsumowali bezpieczeństwo w czasie minionych wakacji. Odnotowano wiele pozytywnych informacji i statystyk z sytuacji na drogach w woj. zachodniopomorskim. Negatywnie wzrosła natomiast najważniejsza statystyka – rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

 

Wstępne dane statystyczne zbierane przez policję w okresie od 24 czerwca do 3 września odnotowują 178 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby i 222 zostały ranne. W tym samym okresie w 2022 r. było 187 wypadków, 14 ofiar śmiertelnych i 213 osób rannych. To oznacza, że w mniejszej liczbie wypadków w porównaniu z poprzednim rokiem zginęło i zostało rannych więcej osób. Jako najczęstsze przyczyny wypadku niezmiennie policjanci wymieniają nadmierną prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. 

 

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące pieszych, rowerzystów i motocyklistów, to widać pozytywną zmianę względem poprzedniego roku. Policjanci odnotowali spadek liczby wypadków w tych kategoriach odpowiednio o 12,5 proc., 38,8 proc. oraz 20,8 proc.  

 

Podczas wakacji policja przeprowadziła w naszym województwie ponad 55 tys. kontroli drogowych. Zatrzymano 134 osoby kierujące pod wpływem środków odurzających, a także odebrano 236 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

 

Lato to oczywiście czas wypoczynku, ale też aktywności i podróży. Co roku służby przypominają, żeby w trakcie urlopu zachowywać zdrowy rozsądek. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo podczas przebywania nad wodą. W tym celu policja przeprowadziła szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których rozmawiała o zagrożeniach i o tym, jak się przed nimi chronić.

 

Spotkania te odnoszą skutek, ponieważ w tym roku w naszym regionie nie było przypadku utonięcia dziecka lub nieletniego. Mimo to woda pochłonęła w tym roku życie 16 osób, których średnia wieku wyniosła 58 lat. Większość osób to miejscowi, którzy utonęli w pobliskich akwenach. To dobry przykład i przestroga, że nie rwące rzeki i morskie fale, a całkiem znajome miejsca mogą być niebezpieczne przy niezachowaniu bezpieczeństwa i niepotrzebnej brawurze. W całym kraju od początku czerwca do końca sierpnia utonęło ponad 200 osób.

 

Zachodniopomorscy policjanci skontrolowali też 416 autobusów, głównie na prośby rodziców lub opiekunów wycieczek. W 8 przypadkach uniemożliwiono dalszą jazdę autobusów ze względu na zły stan techniczny oraz zatrzymano 4 dowody rejestracyjne. Przeprowadzano także dodatkowe kontrole w placówkach letniego wypoczynku, podczas obozów i kolonii dla dzieci. Policjanci byli obecni podczas kilkudziesięciu imprez masowych takich jak np. Pol’and’Rock festiwal w Czaplinku, gdzie czuwali nad bezpieczeństwem i angażowali się w różnego rodzaju aktywności promujące odpowiednie zachowania.

Powiązane artykuły

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Aktualności

Pożar w akademiku przy Szwoleżerów

Nowy rok akademicki jeszcze na dobre nie ruszył, a w jednym z...

Aktualności

Gdzie i jak zgłosić swój problem? Jest nowa wersja Alert Szczecin

Dziura w chodniku utrudnia dojazd do pracy albo martwią cię przepełnione śmietniki?...

Aktualności

Pożar domu na Skolwinie. Policja podała nowe informacje

W nocy z soboty (30.09) na niedzielę (1.09) doszło do groźnego pożaru...