Home Aktualności Mniej wypadków, więcej ofiar. To były bezpieczne wakacje?
Aktualności

Mniej wypadków, więcej ofiar. To były bezpieczne wakacje?

59

Policjanci miejskiej i wojewódzkiej Komendy Policji podsumowali bezpieczeństwo w czasie minionych wakacji. Odnotowano wiele pozytywnych informacji i statystyk z sytuacji na drogach w woj. zachodniopomorskim. Negatywnie wzrosła natomiast najważniejsza statystyka – rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

 

Wstępne dane statystyczne zbierane przez policję w okresie od 24 czerwca do 3 września odnotowują 178 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby i 222 zostały ranne. W tym samym okresie w 2022 r. było 187 wypadków, 14 ofiar śmiertelnych i 213 osób rannych. To oznacza, że w mniejszej liczbie wypadków w porównaniu z poprzednim rokiem zginęło i zostało rannych więcej osób. Jako najczęstsze przyczyny wypadku niezmiennie policjanci wymieniają nadmierną prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. 

 

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące pieszych, rowerzystów i motocyklistów, to widać pozytywną zmianę względem poprzedniego roku. Policjanci odnotowali spadek liczby wypadków w tych kategoriach odpowiednio o 12,5 proc., 38,8 proc. oraz 20,8 proc.  

 

Podczas wakacji policja przeprowadziła w naszym województwie ponad 55 tys. kontroli drogowych. Zatrzymano 134 osoby kierujące pod wpływem środków odurzających, a także odebrano 236 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

 

Lato to oczywiście czas wypoczynku, ale też aktywności i podróży. Co roku służby przypominają, żeby w trakcie urlopu zachowywać zdrowy rozsądek. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo podczas przebywania nad wodą. W tym celu policja przeprowadziła szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których rozmawiała o zagrożeniach i o tym, jak się przed nimi chronić.

 

Spotkania te odnoszą skutek, ponieważ w tym roku w naszym regionie nie było przypadku utonięcia dziecka lub nieletniego. Mimo to woda pochłonęła w tym roku życie 16 osób, których średnia wieku wyniosła 58 lat. Większość osób to miejscowi, którzy utonęli w pobliskich akwenach. To dobry przykład i przestroga, że nie rwące rzeki i morskie fale, a całkiem znajome miejsca mogą być niebezpieczne przy niezachowaniu bezpieczeństwa i niepotrzebnej brawurze. W całym kraju od początku czerwca do końca sierpnia utonęło ponad 200 osób.

 

Zachodniopomorscy policjanci skontrolowali też 416 autobusów, głównie na prośby rodziców lub opiekunów wycieczek. W 8 przypadkach uniemożliwiono dalszą jazdę autobusów ze względu na zły stan techniczny oraz zatrzymano 4 dowody rejestracyjne. Przeprowadzano także dodatkowe kontrole w placówkach letniego wypoczynku, podczas obozów i kolonii dla dzieci. Policjanci byli obecni podczas kilkudziesięciu imprez masowych takich jak np. Pol’and’Rock festiwal w Czaplinku, gdzie czuwali nad bezpieczeństwem i angażowali się w różnego rodzaju aktywności promujące odpowiednie zachowania.

Powiązane artykuły

Aktualności

Dawcy szpiku nadal poszukiwani! Zostań Bliźniakiem Patrycji ze Szczecina!

Swojego bliźniaka genetycznego nadal poszukuje Patrycja ze Szczecina. Wolontariusze fundacji oraz przyjaciele...

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Aktualności

„Zbyt miła obsługa” i „zbyt intensywne światło”: znamy wyniki testów Fabryki Wody

Testy zakończone, czas na podsumowanie. Jaka jest Fabryka Wody w opinii osób,...

Aktualności

Zamkną dla ruchu dwie ulice

Przebudowa ulic w ramach projektu związanego z modernizacją układu drogowego na północy...