Home Aktualności Jeden miał podrobione dokumenty, drugi nie miał prawa jazdy. Obaj przewozili ludzi
Aktualności

Jeden miał podrobione dokumenty, drugi nie miał prawa jazdy. Obaj przewozili ludzi

117

Funkcjonariusze policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej wzięli udział w wojewódzkich działaniach o nazwie „TAXI/BOLT/UBER”. Przyjrzeli się pojazdom, które przystosowane są do usług przewozu osób. W czasie kontroli sprawdzali m.in. dokumenty, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

 

W 2022 r. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie zapowiedziała regularne akcje sprawdzania pojazdów i kierowców, świadczących przewozy. Jedna z zapowiedzianych akcji odbyła się 1 września na terenie naszego miasta. Wciąż zdarza się, kierowcy taksówek tradycyjnych i aplikacji bagatelizują obowiązujące przepisy ruchu drogowego i dopuszczają się niebezpiecznych zachowań. Policja informuje także, że na drogach pojawiają się pojazdy niesprawne technicznie i bez odpowiednich dokumentów.

 

Mundurowi w czasie działań skontrolowali prawie 200 pojazdów. Wystawili mandaty karne, głównie za niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, zły stan techniczny samochodów oraz brak niezbędnego wyposażenia. 

 

Sporządzili również wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Szczecinie za kierowanie bez prawa jazdy. Inny z kierowców posługiwał się zaś podrobionym dokumentem. Ujawniono też trzy przypadki naruszenia Ustawy o Transporcie Drogowym, w tym brak licencji na wykonywanie krajowego przewozu osób. 

 

W tym temacie warto przypomnieć zasady podróżowania taksówkami „na aplikację”, przedstawione przez polską policję:

jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,

sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,

bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,

udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,

Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo, zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła. Jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Powiązane artykuły

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Aktualności

Pożar w akademiku przy Szwoleżerów

Nowy rok akademicki jeszcze na dobre nie ruszył, a w jednym z...

Aktualności

Gdzie i jak zgłosić swój problem? Jest nowa wersja Alert Szczecin

Dziura w chodniku utrudnia dojazd do pracy albo martwią cię przepełnione śmietniki?...

Aktualności

Pożar domu na Skolwinie. Policja podała nowe informacje

W nocy z soboty (30.09) na niedzielę (1.09) doszło do groźnego pożaru...