Home Ekologia i zdrowie Mało znane miejsce, a jakie urokliwe…
Ekologia i zdrowie

Mało znane miejsce, a jakie urokliwe…

110

Ponad 60 hektarów malowniczego akwenu ze sporą ilością dziko żyjących ptaków. Na granicy miasta znajduje się niezwykłe miejsce, które zachwyci ornitologów, fotografów, a także globtroterów. To idealne miejsce na spacer z rodziną.

 

Znajduje się na pograniczu Podbórza i Bukowa. Wielu mieszkańców miasta nie wie nawet o jego istnieniu, a szkoda: zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wodozbiór” (tak brzmi formalna nazwa tego miejsca) potrafi zachwycić o każdej porze roku.

 

Sam Wodozbiór powstał w celu ochrony i odtworzenia walorów krajobrazu naturalnego, na jego terenie znajduje się Wysoki Staw, a swoje źródła mają cieki Gręziniec i Sienniczka.

 

Co ważne, do Wodozbioru można dotrzeć dwiema drogami, od Osiedla Bukowo (dziurawą polną drogą nazywaną ulicą Włodzimierza Zagórskiego-Ostoi, a później pieszo przez łąki) lub o wiele atrakcyjniejszą trasą prowadzącą przez Puszczę Wkrzańską, od strony Podbórza. W tym drugim przypadku trzeba przejść blisko 2 kilometry na pieszo, auto można zostawić na piaszczystym parkingu u zbiegu ulic Kredowej i Śródleśnej. Jeśli chcemy dojechać do Wodozbioru komunikacją miejską, to musimy się poruszać linią autobusową 87 aż do samej pętli, potem droga jest dobrze oznakowana kierunkowskazami.

 

 

Trasa do platformy widokowej jest dobrze oznakowana.

 

Przy wodozbiorze znajduje się drewniana i przestronna platforma widokowa. Dzięki niej można dość swobodnie oglądać ptasie życie na Wodozbiorze. A jest tu co podziwiać i co fotografować. Prócz pospolitych kaczek, łabędzi czy żurawi, zdarza się, że w powietrzu wznoszą się ptaki drapieżne. Dla miłośników ornitologicznych przeżyć będzie to doskonałe miejsce do obserwacji.

 

Platforma widokowa schowana w konarach drzew.

 

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Wilk Kamyk z Międzyzdrojów złapany. O zwierzęciu mówiła cała Polska

Wilk Kamyk grasował w Międzyzdrojach od końca lipca. Wczoraj wieczorem został złapany...

Ekologia i zdrowie

Plaga much na Pomorzanach. Owady mają coraz lepsze warunki do bytowania

Mieszkańcy Pomorzan od kilku dni skarżą się na duże ilości much w...

Ekologia i zdrowieEdukacja

Sanepid kontroluje szkoły w regionie. Szokujące dane odnośnie korzystania z natrysków

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, sprawdzono 125 szkół w kontekście warunków do...

Ekologia i zdrowieSport

10 ton śmieci z lasu

Tegoroczna edycja ekstremalnego sprzątania lasu okrzyknięta została „Zemstą wulkanizatora”. To dlatego, że...