Home Kultura Kustoszka odchodzi na emeryturę. Żegna się świetną wystawą
Kultura

Kustoszka odchodzi na emeryturę. Żegna się świetną wystawą

141

To pożegnalna wystawa Iwony Karwowskiej, wieloletniej kustoszki Działu Etnografii Pomorza, która po ponad 40 latach pracy przechodzi na zasłużoną emeryturę. Wernisaż odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim czyli w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina (ul. Mściwoja II 8).

 

O czym będzie ta niezwykła wystawa? O dawnych stronach pomorskich.

Jak wyjaśnia Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie:

– Ubiór ludowy był jednym z podstawowych elementów wyróżniających grupę regionalną. Jego geneza i forma zależały przede wszystkim od warunków geograficznych, gospodarczych, społecznych, a także od wydarzeń historycznych.

Strój – odświętny ubiór – stanowił swoistą legitymację informującą o pochodzeniu i pozycji społecznej właściciela. Określał jego sytuacje majątkową, stan cywilny, profesję. Był jednym z nielicznych przejawów ludowej kultury, w którym zaznaczał się zbytek i luksus. Zanik strojów ludowych, który na terenie Pomorza rozpoczął się już w drugiej połowie XIX wieku, w dużej mierze związany był z rozwojem przemysłu i odchodzeniem od tradycyjnego stylu życia, a proces ten przebiegał często szybko.

Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi (po obu stronach obecnej granicy). Muzeum Narodowe w Szczecinie na wystawie „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie” na archiwalnych fotografiach, przedstawieniach ikonograficznych oraz poprzez oryginalne, zachowane do dziś, elementy ubiorów przedstawia odzież mieszkańców: bogatego, rolniczego południa -– Ziemi Pyrzyckiej, oraz z nadmorskiej, rybackiej północy – z Jamna, okolic Trzebiatowa i półwyspu Mönschgut na Rugii/Niemcy. Wiele obiektów i fotografii jest publiczne prezentowanych po raz pierwszy.

– Kolorowa różnorodność dawnych ubiorów, którą będzie można podziwiać na ekspozycji, jest doskonałą odskocznią od zunifikowanej i jednorodnej odzieży XXI wieku – mówi Daniel Źródlewski.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która...

KulturaRozmowy

Dominika Mastalerczyk: „Śpiewać każdy może, ale nie każdy w chórze”

Dominika Mastalerczyk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dziś osób związanych z muzyką...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Kultura

Kierunkowskaz na przebudowanej alei. Będą kolejne?

Kieruje do dwóch muzeów znajdujących się w śródmiejskiej części Szczecina. Nie można...