To pożegnalna wystawa Iwony Karwowskiej, wieloletniej kustoszki Działu Etnografii Pomorza, która po ponad 40 latach pracy przechodzi na zasłużoną emeryturę. Wernisaż odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim czyli w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina (ul. Mściwoja II 8).
O czym będzie ta niezwykła wystawa? O dawnych stronach pomorskich.
Jak wyjaśnia Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie:
– Ubiór ludowy był jednym z podstawowych elementów wyróżniających grupę regionalną. Jego geneza i forma zależały przede wszystkim od warunków geograficznych, gospodarczych, społecznych, a także od wydarzeń historycznych.
Strój – odświętny ubiór – stanowił swoistą legitymację informującą o pochodzeniu i pozycji społecznej właściciela. Określał jego sytuacje majątkową, stan cywilny, profesję. Był jednym z nielicznych przejawów ludowej kultury, w którym zaznaczał się zbytek i luksus. Zanik strojów ludowych, który na terenie Pomorza rozpoczął się już w drugiej połowie XIX wieku, w dużej mierze związany był z rozwojem przemysłu i odchodzeniem od tradycyjnego stylu życia, a proces ten przebiegał często szybko.
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi (po obu stronach obecnej granicy). Muzeum Narodowe w Szczecinie na wystawie „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie” na archiwalnych fotografiach, przedstawieniach ikonograficznych oraz poprzez oryginalne, zachowane do dziś, elementy ubiorów przedstawia odzież mieszkańców: bogatego, rolniczego południa -– Ziemi Pyrzyckiej, oraz z nadmorskiej, rybackiej północy – z Jamna, okolic Trzebiatowa i półwyspu Mönschgut na Rugii/Niemcy. Wiele obiektów i fotografii jest publiczne prezentowanych po raz pierwszy.
– Kolorowa różnorodność dawnych ubiorów, którą będzie można podziwiać na ekspozycji, jest doskonałą odskocznią od zunifikowanej i jednorodnej odzieży XXI wieku – mówi Daniel Źródlewski.