Home Kultura Czy potrzebujemy Planety B? 3. Przegląd Kina Klimatycznego zaprasza
Kultura

Czy potrzebujemy Planety B? 3. Przegląd Kina Klimatycznego zaprasza

183
Kino Klimatyczne. Foto: Grażyna Iłowiecka

 

Filmowy poemat o śmieciach, rozważania na temat możliwości wskrzeszania mamuta i opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie w poszukiwaniu ucieczki z ginącej planety. Trzy filmy i trzy rozmowy z gośćmi – tego można spodziewać się podczas trzeciej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, który rusza 11 czerwca.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, którego organizatorami są Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, Piwnica Kany i Ferment Qultury, jest pytanie: „Czy potrzebna nam Planeta B”? W obliczu klimatycznej katastrofy coraz częściej zastanawiamy się, co nas czeka za 20, 30 czy 50 lat. Jak będzie wyglądała nasza planeta i życie na niej? Czy będziemy musieli szukać z niej ucieczki i jeśli tak, to dokąd?

– Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas Przeglądu, który wziął się z rozmów z osobami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka lat temu – tłumaczy Marcin Chruśliński, wiceprezes Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”. – Niestety są one dziś jeszcze bardziej aktualne. Plenerowe projekcje filmów w miłym otoczeniu Łąki Kany są dla nas pretekstem, by porozmawiać nie o tym, czy czeka nas zagłada, ale o tym, czy możemy się przed nią uratować.

3. Przegląd Kina Klimatycznego potrwa od 11 do 13 czerwca. Każdego dnia na świeżym powietrzu na Łące Kany przy pl. św. św. Piotra i Pawła będzie można zobaczyć jeden film, który poprzedzi dyskusja z zaproszoną osobą ekspercką. Wybrane obrazy były wcześniej pokazywane na najbardziej znanym i cenionym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Millenium Docs Against Gravity. I tak pierwszego dnia na widzów czekać będzie filmowy poemat o śmieciach, „Nie na miejscu” w reż. Nikolausa Geyrhaltera. Przed nim z Anną Bielawską – studentką Akademii Sztuki – o romantyzacji śmieci i używaniu ich jako tworzywa rozmawiać będzie Grażyna Iłowiecka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, która poprowadzi wszystkie rozmowy podczas Przeglądu. W środę 12 czerwca na plenerowym ekranie zobaczymy „Genesis 2.0” na temat tajemnic skrytych w swoistym DNA Ziemi i możliwości wskrzeszania mamuta, w reż. Christiana Freia i Maxima Arbugaeva. Gościem będzie dr Robert Woziński, geograf i kierownik Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Ostatni dzień Przeglądu przyniesie opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie poszukującym ucieczki z ginącej planety, czyli „Planeta 2.0” w reż. Matta Wolfa, którą poprzedzi dyskusja z dr Anetą Makowską, pedagożką z Uniwersytet Szczecińskiego.

– Rozmowy rozpoczynać będziemy o 21.00, a projekcje ruszą, gdy tylko się wystarczająco ściemni, czyli ok. 21.30-21.45 – wyjaśnia Chruśliński. Wstęp jest wolny, dzięki wsparciu finansowemu 3. Przeglądu Kina Klimatycznego z z Programu Społecznik zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

Mistrz suspensu zawita do Dąbia. Czas na przegląd filmów Alfreda Hitchcocka

Zwykł był mawiać, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a...

AktualnościKultura

Pokazali, że jazz ma się świetnie, a Szczecin ma w tym ważną rolę do odegrania

Koncert premierowy projektu „One Voice” w Teatrze Polskim był prawdziwym świętem jazzu,...

AktualnościKultura

Pochodzący ze Szczecina artysta to jeden z najbardziej popularnych na świecie twórców sztuki fantastycznej

Jeśli fascynuje Was świat wyobraźni i niesamowitych wizji, musicie poznać tego artystę...

AktualnościKultura

„One Voice” – jutro premierowy koncert w Sali Włoskiej

„One Voice” to najnowszy album muzyczny wydany nakładem Agora Muzyka, którego premiera...